Закрити
Зразки конспектів домінантних занять
12 Жовтня 2016, 13:02 , Переглядів: 2966
FacebookTwitterВКонтактеLivejournal
Зразки конспектів домінантних занять Фото: http://kuzminskypark.ru Зразки конспектів домінантних занять

Розробка учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Заняття 1

Тема: «На лісовій галявині»

(середня група)

Мета: удосконалювати уміння дітей слухати декілька музичних творів підряд, вміти їх порівнювати між собою, даючи коротку характеристику кожному.

Обладнання: магнітофон, міні-ширма з іграшками-рукавичками Зайчика, Лисички, Ведмедика, кольорові листочки, ілюстрації совеняти, сороки, музичні інструменти (свистулька, барабани,) наголовники зайченят.

Репертуар: фонограми А.Жилінський «Марш зайченят», А.Лядов «Зайчик»,«Сорока», Р.Шуман «Совеня».

Хід заняття: музичний зал оформлений як осінній ліс: на стіні панно, на якому зображений ліс. Поряд бутафорські дерева, пеньки, грибочки, розкидане осіння листя.

Вихователь (заводить дітей до залу). Зовсім недавно було у нас свято, і до нас завітала Осінь. Є дві осені. Одна – радісна, пишно вбрана. І друга, невидна собою, похмура, з падаючим листячком, з тихим плачем дрібного дощу. І до кожної осені у нас своя любов. Але сьогодні ми з вами побуваємо в гостях у теплої осені на галявину. Там на нас, можливо чекає приємний сюрприз. Давайте прислухаємось.

Пісню веселу пташки нам співають
До лісу казкового нас гукають
А в лісі тихо-тихо, золота пора
Хто збира горіхи, хто гриби збира
Я – листки збираю. Загуде зима,
Розкладу гербарій, і зими нема.
Ось листки із клена, з дуба і беріз…
«Завітай до мене!» Кличе осінь нас!

Діти зупиняються біля декорацій і сідають на килим.

Звучать звуки лісу у запису( шум вітру, спів пташок, дзюрчання струмка, а далі звучить «Совеня» Р.Шумана.)

Муз керівник. Вам сподобалась мелодія? А ви знаєте, про кого вона? Про маленьке совенятко. Ось як воно виглядає. Як ви вважаєте, відповідає щойно почута п'єса тому образу, що зображено на малюнку?

Ось ми з вами в лісі…Повіяло легким вітерцем, десьна дереві заспівала пташка (дує в свистульку), наче запрошує нас в чудовий світ, світ казок і чудес. Ой, чуєте? Може це сорока звістку нам несе?

А.Лядов «Сорока»

Вихователь. Сорока нам наскрекотала, що ліс ще повний життя. Як співала сорока? Музика була повільною чи швидкою? А які ще слова ви б придумали про цей музичний твір?

(відповіді дітей) давайте ще поговоримо про осінній ліс. Придивіться уважно, ліс ще щедрий на ласощі як для звіряток, так і для людей. Що ви бачите в осінньому лісі поживного? (гриби, горішки, горобина) Якщо уважно придивитись, то можнапомітити, як ситі звірятка бігають по лісу. Давайте уявимо собі, кого ми хочемо зустріти.

Творча гра «Хто як рухається?»

(Під музичний супровід муз керівника діти рухаються відповідно до характеру музики)

Муз керівник. Які ви вправні сьогодні. Дуже схоже рухались. Але без звірят сумно, порожньо у лісі, - нема з ким погратись, посміятись, пожартувати. Що ж нам робити?

Звучить«Зайчик» А.Лядова

Вихователь. на міні-ширмі водить ляльку Зайчика.

Муз керівник. Дітки, давайте ми складемо нашому зайчику веселу компанію і пограємо з ним у гру

«Зайчики і Лисичка»

(діти одягають наголовники зайців а вихователь на руку одягає рукавичку Лисички. Проводиться музична гра 2-3 рази)

Муз керівник. Які веселі в нас малята-зайченята. Ну ж бо беріть у руки барабани і гучно допомагайте зайчикові.

А.Жилінський «Марш зайченят»

(після музикування діти складають барабани на відведене для цього місце і сідають на стільчики. Звучить мелодія, характерна Ведмедикові і на ширмі з'являється іграшка-рукавичка Ведмедика)

Ведмедик. Привіт, малята! Я радий вас бачити у нас в осінньому казковому лісі. Пропоную вам пограти зі мною в цікаву гру. Ви згодні?

Музично-дидактична гра

« Хто співає, впізнавай»

Правила гри. Діти йдуть по колу і співають перший куплет. Потім зупиняються, і Ведмедик або хтось із дітей співає другий куплет жмурці, що стоїть у центрі кола. Жмурка повинен відгадати, хто співав другий куплет.

Коли грати ти охочий,
Уперед іди ставай
І заплющуй швидше очі,-
Хто співає. Впізнавай!
Гарна пісенька моя!
Заспівав для тебе я.
Тільки -цур! – не підглядать!
Хто я, спробуй відгадать!

Вихователь керує грою, допомагає та підказує, якщо у дітей виникають труднощі з відгадуванням .

Музкерівник пропонує підійти дітям до декорацій: Набагато цікавіше стало в нашому лісі, правда, дітки? Тут і ведмедик, і зайченя, і лисичка побували, і про сороку з совеняткомми музичні твори почули, і ще багато друзів звірят прийшло до лісу, але вони мабуть вирішили поспостерігати за нами здаля.

Пам'ятаєте, як у пісні співається:
Де сосни крислаті, зійшлися звірята
Лісний влаштувать карнавал.
Прийшли лисенята, прибігли зайчата…
І навіть Ведмідь причвалав…

Так сьогодні і сталося. Чи весело вам було сьогодні? Давайте наступного разу завітаємо до лісу взимку. Порівняємо тоді, чим зимовий ліс відрізняється від осіннього.

Вихователь. Яка чудова казка у нас вийшла, - весела,добра. Це тому, що ви були сьогодні дуже уважні, старанні та розумні. Молодці!

(Під супровід приємної мелодії лісу діти прощаються з муз керівником і мешканцями лісу і ідуть із музичного залу)

Заняття 2

Домінантне заняття на основі музично дидактичні ігри «Музична абетка»

середня, старша група.

Мета гри: ознайомлювати дітей з різними дитячими музичними інструментами (барабан, брязкальця, дзвіночок, дерев’яні ложки, дудочка, бубен)та ін., їх звучанням. Вчити уважно слухати музику, емоційно відгукуватися на звучання інструментів різного характеру, різної висотита тембру звучання. Розвивати увагу, пам’ять, музичний слух. Вправляти в розрізненніінструментів на слух, відтворювати найпростіші ритмічні малюнки, імпровізувати.

Попередня робота: казковий персонаж приходить у гості до дітей і приносить с собою кошик із сюрпризом. В кошику музичні іграшки.

(залежно від підготовки дітей, іграшок може бути від 1 до 5 одноразово). На перших заняттях музичний керівник знайомить дітей з муз. інструментами, грає на них, та дає можливість дітям на них музикувати. Закріплюється назва музичної іграшки чи інструменту. На наступних заняттях муз керівник грає на музичній іграшці за настільною ширмою і пропонує дітям відгадати, на чому грав. Давши правильну відповідь дітям показують відгадану музичну іграшку, після чого надається можливість музикування дітям.

Дана музично-дидактична гра може проводитись з дітьми різного дошкільноговіку. У кожній віковій категорії доповнюється кількість музичних інструментів.

Обладнання: аудіо диск із записом звучання музичних інструментів, передбаченихбазовою програмою «Я у Світі»; Набір карток із зображенням музичних інструментів формату А-4 та набір маленьких карток із зображенням музичних інструментів на кожну дитину(Додаток 2). Музичні інструменти та музичні іграшки, саморобні шумові іграшки)

Зміст гри:

І варіант: Дітям пропонується прослухати один або декілька звучань, після кожного з яких діти повинні обрати відповідну картку того музичного інструменту, якийщойно прозвучав. Старшимдошкільникамможнаускладнитизавданняна швидкість вибору відповідної картки, називати музичний інструмент, а при його наявності,переможець музикує на даному музичному інструменті. По мірі збільшення знань про музичні інструменти грастає більш насиченою, збагаченою.

ІІ варіант: Музкерівник пропонує дітям прослухати звуки природи ( шум вітру, дощу, скрип дверей, хлюпаннядзюрчання води, сигнал машини, свист та спів пташок, високі та низькі звуки з природита Ін.)

Діти відгадують якому природному явищу підходить даний звук.

Ускладнення: За допомогою шумових, музичних іграшок пропонується дітям передати почутий звук.

Заняття 3

«Галерея музичних портретів»

Старша група

Мета заняття: спонукати самостійно визначати характер музичного твору та засоби музичної виразності; вчити слухати і диференціюватитембри провідних інструментів симфонічного оркестру (скрипкових, духових, ударних).

Обладнання: сюїта К.Сен-Санса «Карнавал тварин» в аудіозапису: «Кури та півні», «Слон», «Кенгуру», «Акваріум», «Лебідь», «Довговухі», магнітофон, комплект картин із зображенням тварин, рами для картин, картки із назвами тварин, на стіні прикріплено кілька пустих рам з відповідними номерами – це уявна галерея музичних портретів.

Хід заняття

Муз керівник (в ролі екскурсовода).Сьогодні нас з вами запросили до незвичайного музею – галереї музичних портретів. Її створив французький композитор Камиль Сен-Санс, який дуже любив тварин і присвятив їм багато музичних творів.

Уявіть, що ми з вами ходимо по залах музею – кругом висять портрети, але на них нічого не видно. Зате з кожної картини ллється своєрідна музика. Це і є портрет тварини – тільки не намальований, а звуковий. Спробуйте «побачити» музику і впізнати істоту, зображену в музиці.

Музичний портрет №1: (звучить п'єса «Кури та півні»).

Запитання екскурсовода:

- Чи можете ви уявити рухи істот, зображених у музиці? Що вони роблять?

(звернути увагу дітей на підкреслено метушливий темп, що поступово наростає).

- Голоси яких птахів чути в музиці? Які інструменти відтворюють спів півня?

(звернути увагу дітей на використання композитором тембру скрипок, фортепіано і дерев'яних духових інструментів).

- Який настрій переважає в музиці – спокійний, веселий, безтурботний чи заклопотаний? Визначте характер птахів, портрет яких відтворено в музиці. (Увага дітей звертається на неспокійний, галасливий характер, настирливий ритм музики).

- Назвіть цих птахів, заповніть раму їхнім портретом з відповідним підписом.

Загадка про всяк випадок:

Птахам цим нема коли й сісти –
Весь день щось шукають поїсти.
Тут гамір страшний, метушня
З ранку до ночі щодня
.(кури у пташнику)

Музичний портрет №2: (Звучить п'єса «Слон»).

Запитання екскурсовода:

- Ця тварина важка чи легенька? Чому ви дійшли такого висновку? (Звернути увагу дітей на низький тембр контрабасів, що виконують мелодію, та неквапливий темп музики).

- Чи можна назвати цю тварину неповороткою, незграбною? Простежте за характером музики і здогадайтесь, що робить цей звір. (Звернути увагу дітейна тридольний розмір музики, що надає їй танцювального характеру).

- Яка вдача у тварин? Як це виражено в музиці? (увага дітей звертається на світле, радісне забарвлення музики, на нескладну, ніби тупцюючи мелодію, що загалом утворюють враження кумедності, добродушності).

- Назвіть тварину, заповніть раму її портретом з відповідним підписом.

Загадка про всяк випадок:

Хто сказав, що він незграбний?
Це плітки і заздрість!
А у цирку він танцює
Дітворі на радість.
(Слон)

Музичний портрет №3: (Звучить п'єса «Кенгуру»).

Запитання екскурсовода:

- Про що говорять ваменергійні стрибки в музиці? А чому відразу ясно, що це стрибає не мініатюрний коник і не легенький зайчик? (Звернути увагу дітей на досить важкі акорди в низькому регістрі, якими завершується каскад стрибків мелодії).

- Який інструмент обирає композитор для відтворення стрибкоподібного руху тварин і чому? (звернути увагу дітей на спосіб виконання музики – стаккато, для якого фортепіано є одним з найзручніших інструментів).

- Що можна сказати про характер цієї тварини? Як підкреслено це в музиці? (Увага дітей звертається на рухливість мелодії та постійні зміни темпу музики, що надає їй енергійного, непосидючого, допитливого характеру).

- Назвіть тварину, заповніть раму її портретом з відповідним підписом.

Загадка про всяк випадок:

Цю спортсменку кожен знає –
Видатна стрибунка!
Їй ніщо не заважає,
Навіть повна сумка.
(Кенгуру)

Музичний портрет №4: (звучить п'єса «Акваріум»).

Запитання екскурсовода:

- Які звуки ясно чути в музиці – тріск, скрип, плюскіт, гамір? Які інструменти так добре відтворюють хлюпотіння води? (Звернути увагу дітей на легке, ясне, прозоре звучання музики завдяки використанню тембрів арфи, фортепіано, трикутника та ін..)

- Якого характеру надає музика мешканцям підводного світу? (Звернути увагу дітей на таємниче, казкове забарвлення музики).

- Чи відчувається в музиці ставлення автора до цього прекрасного але беззвучного світу? (Звернути увагу дітей на ніжність почуттів і щирість захоплення, які втілює композитор у музиці).

- Де б могли ми часто милуватися життям підводного царства? Спробуйте здогадатись, який портрет на цей раз створив композитор.

Загадка про всяк випадок:

У кімнаті таємничо сяє –
Світ чудовий перед нами розгортає.
Кожний може в казку закохатись
І годинами на те дивитись
(Акваріум)

Музичний портрет №5: (Звучить п'єса «Лебідь»).

Запитання екскурсовода:

- Як охарактеризувати рух істоти, що відтворена у цій музиці? Що ця істота робить – біжить, пливе, летить? (Звернути увагу дітей на плавність, граціозність, неквапливість руху мелодії).

- Чи хочеться танцювати під таку музику? Зробіть кілька рухів. Що надає мелодії такої плавності? (Увага дітей звертається на злитне виконання звуків мелодії – легато, на рівномірне погойдування акомпанементу, співучий тембр струнних інструментів тощо).

- Якої вдачі істота зображена у цій музиці? (Звернути увагу дітей на характер музики, яка створює відчуття ніжності, чистоти, благородства, вишуканості, величності).

- Чий це портрет? Чи бачили ви таке в житті?

Загадка про всяк випадок:

Шия довга, перо – білосніжне.
Він пливе так тихо і ніжно,
Щоб води навіть не сколихнути.
Хто це бачив – не зможе забути
. (Лебідь)

Екскурсовод підводить підсумки сьогоднішньої екскурсії, пропонує ще раз переглянути і назвати портрети вгаданих тварин, закріплює ім'я композитора і прощається з дітьми до наступної зустрічі.

Заняття 4

«Час казковий наступає, і іграшки оживають»

старша група

Мета: продовжувати знайомити дітей з поняттям «Жанр» та вчити розрізняти музичні твори за жанрами, виховувати естетичний смак, розвивати вміння самостійно створювати образи, відповідно до характеру музики.

Обладнання: магнітофон, відеомагнітофон, аудіо запис музичних творів, слайди та ілюстрації до балету «Лускунчик»,посібник музично-дидактичної гри «Музичний будинок», набір карток для кожної дитини, атрибути, костюми наголовники, маски персонажів казки «Лускунчик».

Репертуар: П.І.Чайковський «Лускунчик» - фрагменти: «Марш», «Вальс квітів», «Танець Феї Драже», «Нова лялька».

Попередня робота: прослухування творів із балету «Лускунчик» на традиційних заняттях по одному разу кожного з фрагментів; перегляд мультфільму «Лускунчик» та обговорення його після перегляду. Хід заняття

Муз керівник.

- Діти, ви чули ім'я Петра Ілліча Чайковського і його гарну музику? Композитор дуже любив і розумів дітей. Одного разу він вирішив зробити всім хлопчикам і дівчаткам подарунок. Подарунок незвичайний – цілий музичний світ, де живуть казкові герої, де співає на всі голоси природа, де панують любов і добро. Композитор написав 24 маленькі п'єси для фортепіано і назвав збірку «Дитячий альбом». Але найказковішим, найтаємничішим і найулюбленішим серед малят є музика з Балету «Лускунчик». Тому, що це казка, і казка не проста. Бо дії відбуваються під Новий рік, коли всі люди вірять в чудеса, в те, що під Новий рік обов'язково всі мрії збуваються і перемагає добро. А ще за сюжетом тут розповідається про те, як на Новорічне свято навіть іграшки оживають. Закрийте оченята і скажіть:

«Раз, два, три, -грай, вигравай!
Чарівна музико, лунай!»

- Уважно слухайте, щоб потім визначити, який настрій передає цей музичний твір.

Звучить «Вальс квітів»

Муз керівник. Хто мені відповість, що це був за твір? Що роблять під таку музику?

(Після прослухування, діти визначають характер музики.)

Про всяк випадок епітети: світла, радісна, ніжна, сонячна, приємна, танцювальна, святкова, урочиста.

- Вечір. Довкола все стихло. Діти приготувались до сну, і тільки одна дівчинка працює, бо мусить якось заробляти собі на життя. Але у неї, як і у багатьох хлопчиків і дівчаток є мрія. І якщо сильно захотіти, то під Новий рік ця мрія може збутися. Як ви думаєте, про що мріє ця дівчинка? Слухайте уважно, а по закінченні музики поділитесь зі мною своїми думками.

«Танець Феї Драже»

Муз керівник. ( розпитує дітей про їхні враження після слухання, наштовхує їх на відповідь про мрії дівчинки, про те, що кожна маленька дівчинка мріє стати принцесою, феєю тощо)

- Хто з вас хоч раз бачив мультфільм «Лускунчик», той знає, яку страшну історію розповів дівчинці зачаклований принц «Лускунчик». Чи співчували ви героям казки? Хотілося вам, щоб скоріше все скінчилося добре, і настав щасливий кінець? Але перш ніж це сталося, прийшлося немало пережити героям казки. Принц показав себе з героїчного боку, проявив неабиякі здібності. Хоробрість, зумів організувати військо, яке захистило дім від напасті Мишиного царства. В чарівному царстві музики на вас чекає немало сюрпризів і загадок. Ось зараз буде одна з них. Послухайте і спробуйте впізнати музичний твір, як він називається і хто його написав.

«Марш»

- Чи здогадались ви, хто написав цей твір і як називається? Чи сподобалась вам музика? Чи була вона схожа на попередні два твори? Чим відрізняється вона? (Звертати увагу на ритм, чіткість, різкий перехід, звучання певних інструментів. Після чого викладає на столі музично-дидактичну гру «Музичний будинок» та роздає кожній дитині картки із зображеннями, що відповідають жанрам: танець, вальс, пісня, та оркестрове чи сольне виконання).

Проводиться гра «Музичний будинок»

(Діти слухають короткий фрагмент «Вальсу квітів» і демонструють відповідну картку)

Муз керівник. Вірно, це танець. Але танець – вальс. Слово вальс в перекладі з німецької мови означає «кружляти». Запам'ятайте це, будь ласка, і сьогодні вам це ще знадобиться.

( так само діти слухають марш і визначають його картками)

Муз керівник. А що роблять під таку музику? Скажіть-но мені, голоси яких інструментів ви впізнали?

Діти називають: скрипку, трубу, віолончель, барабани тощо.

- Як називається колектив музикантів, що виконують музику на різних інструментах? (Оркестр). Так, уся музика, що виконується оркестром називається оркестровою. А хто керує оркестром? (Диригент)

- Знайдіть серед ваших карток картку, де зображено оркестр. Молодці!

- Я вам зараз виконаю ще один твір. Будьте уважними!

П.Чайковський «Нова лялька»

- На якому музичному інструменті виконувалась п'єса? (на фортепіано). Музика, яка виконується на фортепіано називається фортепіанною. П'єсу «Нова лялька» , я вам заграла на фортепіано, а попередні твори ви слухали у запису.У «Вальсі квітів», «Танці Феї Драже», «Маршу» ви чули голоси віолончелі, скрипок, ударних інструментів, духових і т.д. скажіть, на чому виконувалась ця музика? (На музичних інструментах). Отже, музика, що виконується на різних інструментах називається інструментальною.

- А тепер уявіть собі на хвилинку, що ізказкового царства музики зненацька зникли всі музичні інструменти. Але без музики зникне і саме царство! Подумайте, як щебез інструментів можна виконати музичний твір? Добре, я вам допоможу: - як можна виконати пісню? (Голосом, заспівати) а давайте спробуємо заспівати.

(виконується довільна, улюблена пісня дітей, або за вибором муз керівника)

- Ну як, вийшла у нас музика? (муз керівник підводить підсумки). Музика, яка виконується голосом, називається вокальною ( і нагадує дітям про наявність такої картки у них в наборі)

- Ви дуже вправно розібрались із жанрами в музиці!

- А яку казку ви уявляли собі коли слухали чарівну музику? На цьому столику знаходяться предмети та одяг, які ви можете для себе обрати, відповідно до того, який персонаж із казки вам більше до вподоби?

- тепер, коли ви обрали для себе персонажа, я пропоную вам зіграти маленьку роль, яка повинна відповідати тому, в кого ви одягнені.

(муз керівник підбирає відповідну музику дітям і організовує своєрідний «Бал маскарад в гостях у Лускунчика)

Муз керівник. Ну ось і закінчився наш казковий час у царстві казкової музики. До нових зустрічей, до побачення.

Заняття 5

«Чарівний світ музики Сергія Прокоф'єва»

Старша група

Мета: надавати дітям можливість слухати досконалі за формою, доступні для розуміння сольні та оркестрові твори; збагачувати духовний світ малюків якісною музикою.

Обладнання: твори С.Прокоф'єва «Вечір», «Марш», «Похід коників», «Казочка» у аудіо запису, ілюстрації до музичних творів, барабани, бубни, кастаньєти, атрибутика для солдатиків,

(під супровід одного з твору С.Прокоф'єва до залу заходять діти, і розглядаючи свої власні малюнки, що на стінах , сідають на стільчики)

Муз керівник. Ми з вами знаємо багато казок, де є добрі чарівники, які приносять щастя, і недобрі, які намагаються чинити зло, але завжди бувають переможені, бо добро має вищу силу. Та чарівники зустрічаються не тільки у казках. Є вони й у житті. Серед звичайних людей вони живуть, працюють і дарують їм справжні дива своєї творчості. Щойно ви почули чудові звуки. Чи це не диво? Музику здавна називають чарівним мистецтвом, а композиторів, які її створюють - чарівниками.

Ось до одного такого доброго чарівника ми прийшли сьогодні у гості. Ім'я його вам добре відоме, і ви, мабуть, його вже впізнали на портреті. Це композитор Сергій Сергійович Прокоф'єв, чиї музичні твори знають і люблять дорослі й діти усього світу.

Ось послухайте чудові вірші поета Т.Г.Шевченка:

…Дивлюся – аж світає, край неба палає,
Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.
Тихесенький вітер віє, степи, лани мріють;
Між ярами над ставами верби зеленіють.

Це - про нашу Україну. На її, такій прекрасній землі – у селі з гарною назвою Сонцівка народився і виріс С.С.Прокоф'єв. У дитинстві, як і ви, діти, весело бігав по травичці, милувався деревами й квітами, бавився цікавими іграшками. Були у нього ведмедик Мишко і велика гумова лялька Пан, яку Сергійко брав із собою у поїздки, бо не хотів з нею надовго розлучатися. А ще хлопчик дуже любив музику і пісні. Мати, Марія Григорівна, багато грала йому на роялі, а коли Сергійкові виповнилось сім років, - розпочала з ним серйозні заняття музикою. Хлопчик не просто виявився здібним учнем, а й сам почав складати маленькі твори. У вісім років він навіть написав свою першу оперу «Велетень». А коли виріс і став всесвітньовідомим композитором, написав багато п'єс, опер та балетів для дорослих і дітей.

Давайте ми з вами помандруємо у чарівний світ музики Прокоф'єва. Деякі його твори ви вже слухали, і напевне полюбилися вони вам.

Звучить п'єса «Дощ і райдуга»

Муз керівник. Діти, ви впізнали музику? (називають). А що ви можете сказати про цю музику, яка вона? (ніжна, світла, емоційна). Літній дощ і райдуга після нього завжди приносить радість, бадьорить, радує око. Уявіть собі, як теплої сонячної днини зненацька пішов теплий рясний дощик а після нього одразу вийшло сонечко. Райдуга встане над землею неодмінно. І тоді всі дорослі і діти помічають цю красу, посміхаються. Діткам одразу захочеться погратись. А в яку гру ви хочете пограти зараз?

Проводиться гра за вибором вихователя.

Муз керівник. Наша музична подорож триває. Погляньте уважно на ось ці музичні інструменти (бубон, барабан, кастаньєти). У якій музичній п'єсі Прокоф'євазвучать ці інструменти? (Можливо діти назвуть «Марш») Давайте зараз послухаємо цей музичний твір, і пофантазуємо, що ми потрапили на святковий парад.

фрагмент«Маршу»

муз. керівник або дитина читає вірш:

Солдати олов'яні: шаблі, кашкети, голови.
Мундири олов'яні, і чоботи із олова.
Солдати олов'яні, а марширують строєм.
Солдатів олов'яних вітаємо з тобою!

Муз керівник. Давайте пограємо в олов'яних солдатиків. Одні діти зображуватимуть військовий оркестр, інші – крокуватимуть під музику, як сміливі, вправні солдатики.

Звучить «Марш».

Проводиться гра-танок у супроводі шумового оркестру.

Муз керівник. А тепер, коли ми бадьоро пройшлися святковими вулицями міста, можна трохи і відпочити. Чарівні звуки ведуть нас у…

Звучить «Казочка»

( діти відгадують і продовжують речення муз керівника ) -казочку…

Муз керівник. Яка ніжна і мила мелодія, скільки в ній поезії! Пам'ятаєте, ми читали з вами вірш російського поета Сергія Єсеніна «Бабусині казки»!

Хтось із дітей або ведуча декламує:

День скінчився, по задвірках
Ми ватагою йдемо.
Повертаємося з гірки, по наметах біжимо.
Саночки нам надокучать –
Сядемо у два рядки.
І уважно будем слухать ми бабусині казки.
Ми у казці розкошуєм, хоч уже і пізній час.
І вдаємо, що не чуєм, коли мами кличуть нас!

Дітям пропонується придумати за п'єсою Прокоф'єва «Казочка» свою казку.

Муз керівник. У дитинстві С.Прокоф'єв дуже любив казки. І коли став дорослим часто й охоче звертався до них у своїй творчості. Він написав музику до казкових балетів «Попелюшка», «Кам'яна квітка», оперу «Любов до трьох апельсинів». Діти всього світу знають і люблять симфонічну казку Прокоф'єва «Петя і Вовк». Вони не просто з інтересом слухають, а й так само, як ми з вами, знайомляться з основними інструментами симфонічного оркестру. Давайте пригадаємо героїв казки та інструментів, які їх зображають.

На столі заздалегідь розкладені картинки із зображенням музичних інструментів. Ведуча називає героїв казки, а діти показують , які інструменти озвучують кожний образ. (Пташку – флейта, Кішку – кларнет, Качку – гобой, Дідуся – фагот, Вовка – три валторни, Петю – струнний ансамбль: скрипки, віолончелі, контрабаси. Постріли мисливців зображені литаврами та великим барабаном.)

Муз керівник. Ми послухаємо казку «Петя і Вовк» (у грамзапису) і подивимось її у нашому театрі.

Під звучання музики триває показ казки. Для образів Пташки, Кішки, Качки використовуються ляльки бібабо або іграшки. Ролі Петі, Дідуся, Вовка й мисливціввиконують діти. Замінити показ вистави можна показом мультиплікаційного фільму «Петя і Вовк».

Муз керівник. Ось і закінчується наша цікава подорож у чарівний світ музики С.Прокоф'єва. Час повертатися додому, до наших щоденних справ. А проводжатиме нас ще один музичний твір «Похід коників».

Під музику діти встають і повільно виходять із залу.

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Васіна В.А., музичний керівник ДНЗ «Сонечко», Середа С.О., вихователь ДНЗ «Сонечко»

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна