Закрити
Еколого-психологічний тренінг для дошкільного віку "Знай, люби, бережи!"
25 Березня 2015, 16:27 , Переглядів: 5061
FacebookTwitterLivejournal
Еколого-психологічний тренінг для дошкільного віку Фото: myfhology.info Еколого-психологічний тренінг для дошкільного віку "Знай, люби, бережи!"

Розробка учасника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарваний учень"

Наприкінці квітня у НВК № 1 м. Рівного традиційно влаштовується екологічна акція "День Землі" з участю педагогів, молодших і старших вихованців навчально-виховного комплексу та батьків. У дошкільних групах та початкових класах проводяться ознайомлювальні заняття-бесіди й уроки, еколого-психологічні тренінги, брейн-ринги та ігри, презентації екологічних проектів, виховні години, музично-театралізовані дійства, виставки художніх робіт. Влаштовується також трудовий десант: дорослі й діти разом упорядковують територію, висаджують дерева та кущі. Головне гасло здійснюваних заходів - "Бережи природу - це частинка тебе!

Програмовий зміст: уточнити й закріпити знання дошкільнят про живу природу; вчити встановлювати взаємозалежність у рослинному і тваринному світі; розширювати чуттєвий досвід дітей; сприяти розвиткові екологічної симпатії; стимулювати інтерес до пізнання природи; розвивати розумову та творчу активність; виховувати усвідомлене сприйняття довкілля, дбайливе ставлення до нього.

Матеріал: набір "чарівних" дощечок із закріпленим на них природним матеріалом; картки із зображенням лисиці; зайця, черепахи; таблиці: "Екологічна система "Ліс", "Хто де живе?", "Хто чим харчується?"; аудіозапис музики "Звуки лісу", "Шум дощу".

Попередня-робота: проведення вправ "Чарівні дощечки", "Кумедні танці", "Надворі дощ".

Хід заняття

Вихователь:

- Доброго ранку, діти! Які ви гарненькі, чепурненькі! Подивімося приязно одне на одного, привітаймося! Побажаймо добра й злагоди. О, чуєте стукіт у двері? Здається, хтось прийшов до нас на гостини. Цікаво, хто ж то.

З'являється Лісовичок (дорослий) і веде розмову з вихователем та дітьми.

Лісовичок:

- Добридень, любі друзі!

Вихователь:

- Доброго здоров'я, Лісовичку! А чому ти не в лісі?

Лісовичок допомагає дітям визначати взаємозв’язки у природі

Лісовичок:

- Ой, у нас сталася прикра пригода. Тож хочу розповісти вам про неї. Я так радів, коли настала весна! На галявинках зазеленіла травичка, зацвіли перші весняні квіти, на деревах та кущах з'явилося зелене листячко. З вирію повернулися птахи, й у лісі додалося веселого гомону. Як ви гадаєте, діти, чому прокинулися рослини, що спали взимку? (Зійшов сніг, пригріло сонце).

- А чим клопоталися птахи? (Будували гнізда, почали висиджувати пташенят).

- Так, життя в лісі пожвавішало, навкруги стало гарно й любо. Аж учора я зненацька почув галас, гучну музику. Вийшов зі своєї криївки на узлісся, а там діти - бігають, вигукують, пташок передражнюють. Дівчатка набрали оберемки квітів, чимало з них ще й валялося долі. А хлопчаки надибали в кущах гніздечко з яєчками, взяли собі по одному й заходилися підкидати їх угору та ловити. Що ви на це скажете? Чи можна так робити? (Ні, не можна. Викрадені яєчка впадуть і розіб'ються. Дорослі ж птахи, які влаштували гніздо й збиралися вивести пташенят, налякаються. Вони відлетять із цього місця, навіть якщо там залишилися яєчка).

- Ви правильно сказали, діти. Мій друг їжачок також це знає, бо і йому були непереливки. Він собі гарненько спав під кущиком у купці торішнього листя, а нечемні гості розбудили його й почали забавлятися з ним. Щоправда, в їжачка особливий кожушок - який саме? (З голочок).

- У руки його важко взяти, тож хлопчаки закотили їжачка в шапку й почали тішитися колючим клубочком. А чи сподобалося їжачкові це ? (Напевне ні. Він хотів би робити своє, і йому не подобається, коли хтось заважає).

Вихователь показує зображення мурашника. Лісовичок запитує, чи впізнали діти, що це. Діставши правильну відповідь, скрушно продовжує розповідь.

Лісовичок:

- Дісталося й мурашкам - сумлінним трудівникам. Непроханці встромили у їхню оселю палицю, розворушили й ущент зруйнували. А яке вогнище розпалили ці діти! Мені було боляче за свій ліс. Я бідкався, аби не сталося пожежі. Це ж бо найбільше лихо для всіх нас, лісових мешканців.

Вихователь:

- Тепер ми розуміємо, Лісовичку, чому тобі сумно. Неправильно чинили ті хлопчики і дівчатка. Діти, як ви гадаєте, чи можна їх назвати друзями природи? А як саме вони мали б поводитися, щоб Лісовичок був веселий, утішений?

Діти розповідають про правила поводження в лісі.

Вихователь:

-  Та все ж таки, Лісовичку, не засмучуйся і май надію на краще. Залишайся з нами на якийсь час. Ми допоможемо тобі. А ти також допоможеш нам у наших справах. Знаєш, ми з дітьми любимо гратись у лісові ігри. Ось у нас є чарівні дощечки, які допомагають уявити ліс і все гарне, що є в ньому. Ми дамо тобі одну таку дощечку, й ти відразу відчуєш себе вдома.

Звучить музичний запис. Вихователь пропонує Лісовичкові торкнутися дощечки й уявити, де він знаходиться. Лісовичок розповідає.

Вихователь:

-  А зараз діти також візьмуть чарівні дощечки й розкажуть про свої почуття. Вони всі гуртом немовби опиняться в лісі, де живеш ти, Лісовичку.

Дошкільнята беруть дощечки й пригадують, що є в лісі й чим воно гарне.

Вихователь:

- Ось ми й побували на гостинах у чудовому лісі. Але це ще не все. Я маю цікаві завдання, що стосуються лісового життя. Ми знаємо, що у природі все взаємозалежне. Знаємо, як живуть і поводяться різні тварини, як пов'язані тварини з рослинами, а ті - з комахами.
Пропоную вам, діти, пригадати це, а Лісовичок нехай перевірить ваші знання.

Педагог, умовно розподіливши дітей на три підгрупи, роздає їм картки із зображеннями зайця, лисиці та черепахи. Дошкільнята довільними рухами відтворюють характери цих персонажів і збираються у відповідні гурти. Кожен гурт отримує картку з логічним завданням ("Екологічна система "Ліс"; "Хто де живе?"; "Хто чим харчується?") і з'ясовує взаємозалежність у рослинному та тваринному світі.

Вихователь:

-  Тепер пропоную пограти у гру "Кумедні танці".

Ігрове правило таке; треба уявити улюблену рослину чи тварину й спробувати створити її власний танок. Але спочатку попросимо Лісовичка показати нам свого друга, а ми вгадуватимемо, хто це. Далі кожний гурт загадає свого персонажа й покаже його танок. Інші висловлюватимуть свої припущення.

Звучить запис звуків дощу. Вихователь пропонує пограти у гру "Дощ у лісі".

Вихователь:

- Пригадайте, діти, як виглядають дерева, квіти, трава, коли йде дощ. Будь ласка, розповідайте! (Дерева мокрі, з опущеним листям. Дощ шумить, краплинки перестрибують, перекочуються з листочків на травинки. Замовкають птахи, настовбурчують мокре пір'я).

- А тепер уявіть себе кимось із лісових мешканців або чимось під час дощу й складіть коротеньку розповідь про свої відчуття. Ось я, наприклад, уявляю себе краплинкою. Я велика, прозора, я падаю з хмаринки. Я весела, люблю співати й стрибати з гілочки на квіточку. Вмиваю, напуваю листочки і відчуваю, що я потрібна.

Діти розповідають, ким вони себе уявляють і що відчувають.

Вихователь:

- Молодці! Бачите, Лісовичок усміхається. Йому сподобалось у нас.

Лісовичок дякує дітям за розповіді та ігри й прощається з ними.

Вихователь підсумовує:

- Ми не лише чимало знаємо про рідну природу, а й піклуємося про неї. Ми любимо все живе. Пам'ятаймо, що ми - діти Землі, тож маємо оберігати те, серед чого живемо.

Додаток

Вправа «Чарівні дощечки»

Мета: розширити чуттєвий досвід дітей, розвивати уяву.

Матеріал (для кожної дитини): комплект із 10 карток (5 х 10 см). З одного боку на кожній картці закріплений або наклеєний природний матеріал (стебла різної товщини, листя та кора дерев, хвоїнки, насіння рослин, пісок, дрібні камінці, черепашки, рибна луска, пір'їнки тощо).

Методичні рекомендації: Дітям роздають картки й пропонують обстежити їх у різний спосіб (розглянути, помацати, понюхати абощо), визначити природний матеріал і пригадати, де його можна побачити у природі. Потім треба заплющити очі, вибрати з-поміж карток якусь одну, обстежити її. Уявивши себе на тому місці, де зустрічається вміщений на ній матеріал, розповісти про свої відчуття, про реальні спогади, пов'язані з цим місцем, а також про використання цього природного матеріалу. Наприкінці треба придумати назву картці. Такі вправи проводяться кілька днів. Кожна картка отримує свою назву, відповідно до відчуттів дітей.

Ускладнення: Вихователь пропонує прослухати коротеньку розповідь чи вірш, де описується природа. Діти добирають картку з відповідним зображенням і пояснюють свій вибір.
Дитині пропонують вибрати картку, яка може нагадати їй туман над рікою, осінній вітер, пташиний щебет, грибний дощ та інше. Треба не лише обґрунтувати свій вибір, а й намалювати це явище.

Вправа «Кумедні танці»

Мета: вчити дітей ідентифікувати себе з тваринами та рослинами. Стимулювати бажання відтворювати ці образи у танці.

Методичні рекомендації: Учасникам тренінгу пропонують уявити улюблену тварину або рослину й спробувати показати її рухами. Одна дитина показує, інші вгадують.
Ускладнення: придумати танок равлика, дощового черв'яка, осіннього листочка, надламаного деревця, літнього дощу, веселки та інших природних явищ. Танок може супроводжуватися музикою.

Вправа «Надворі дощ»

Мета: розвивати емоційну чутливість, екологічну симпатію.

Методичні рекомендації. Дітям пропонують пригадати, як виглядає ділянка дитсадка під час дощу. Кожен обирає якийсь об'єкт, уявляє себе на його місці й від імені обраного об'єкта складає коротеньку розповідь про свої відчуття та настрій.

Ускладнення: можна організувати діалог між двома дітьми-"об'єктами" про їхній стан під час дощу (між лавкою та калюжею, краплиною та деревом, листком та вітром і т.д.)

Даруємо радість усім - саджаємо квіти

Джерело: Острів знань
Автор: Шікова Тетяна Євгенівна, вихователь Рівненського НВК № 1

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна