Закрити
Корекційно-розвивальні заняття
16 Квітня 2014, 11:09 , Переглядів: 12117
FacebookTwitterВКонтактеLivejournal
Корекційно-розвивальні заняття Фото: detsad-kitty.ru Корекційно-розвивальні заняття

Авторські корекційно-розвивальні заняття (I етап роботи), що спрямовані на подолання вторинних відхилень у дітей з порушеннями зору. Робота учасника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Анотація

Діти з порушеннями зору потребують особливих умов навчання та виховання для всебічного розвитку, так як роль зору, через який формуються уявлення дитини про предмети та явища, їх ознаки, просторове взаємовідношення неможливо перебільшити.

У нашому закладі навчання та виховання здійснюється на основі загальних принципів та поряд з тим має свої особливі задачі, спрямовані на відновлення, корекцію і компенсацію порушених чи недорозвинених функцій. Практика роботи показує, що первинні порушення часто «ведуть» за собою ряд вторинних, до яких належить і порушення психоемоційної сфери дитини і значні мовленнєві недоліки. Працюючи з такими дітками, необхідно врахувати специфічні особливості їх розвитку, максимально спиратися на збережені аналізатори та використовувати спеціальні форми та методи роботи.

Для того, щоб дитина вступила в шкільний колектив соціально-адаптованою, повністю соціалізованою та не відчувала труднощів у подальшому житті я максимально поєдную навчально-виховну роботу з дошкільниками з корекційно-розвивальною.

Для розгляду пропоную авторські корекційно-розвивальні заняття (I етап роботи), що спрямовані на подолання вторинних відхилень у дітей з порушеннями зору.

Автоматизація правильної вимови звуків займає багато часу та зусиль як зі сторони вчителя-логопеда так і зі сторони дитини. Щоб цей важливий процес був цікавим, змістовним, не викликав у дітей негативу та втоми (так як звуки необхідно багаторазово повторювати, щоб закріпити артикуляцію), я розробила схеми для роботи з дошкільниками та дітьми молодшого шкільного віку. Пропоную їх для розгляду в другій частині моєї роботи.

Теми занять:

Осінь

Осінь. Овочі

Осінь. Фрукти

Осінь. Овочі-фрукти. Звук "У"

Осінь. Одяг. Звук "У"

Осінь. Одяг. Звук "У"

Золота осінь. Дерева, кущі.

Золота осінь. Дерева, кущі.

Тема: Осінь

Мета: Ознайомити дітей з артикуляційним апаратом; вчити виконувати артикуляційну гімнастику за інструкцією; збагачувати словниковий запас з теми «Осінь», дати поняття – один, багато; вчити складати прості речення за допомогою запитань; розвивати аналітичне сприймання, виховувати любов до природи.

Обладнання: малюнки листочків(різних дерев та різного розміру, малюнки листочків, дитячі музичні інструменти, шнурівки.

Хід заняття

Організаційна частина.

- Закрити очі і пригадати що бачили, що чули, коли йшли в дитсадочок.

- Яка пора року?

Бесіда про осінь.

  • Яка осінь?
  • Що вона зробила? (повторити речення – До нас прийшла осінь. (яка? золота). До нас прийшла золота осінь.
  • Які листочки?
  • Яке повітря?
  • Яке небо?
  • Яка травичка?
  • За що ви любите осінь?

Який листочок (малюнки листочків). Утворення прикметників від іменників.

- Осінь до нас прийшла в гості (малюнок дівчини-осені). Вона принесла нам листочки. Які вони? (жовті, зелені, оранжеві, коричневі)

Повторити : жовтий листочок, червоний листочок.

- Осінь подарувала нам листочки з різних дерев. Щоб взяти його, ми повинні впізнати з якого дерева листя.

- Якщо листочок з дуба, то який листочок? (дубовий)

  • З клена        з ясена         з берези       з верби
  • з осики         з горобини   з вільхи         з тополі       з ялини

(повинні здогадатися, що ялинових листочків не буває)

Розташування предметів за розміром. Просторові відношення.

  • Які листочки за розміром – великі, маленькі, середні.
  • Розташуй їх відповідно до розміру (можна з допомогою магнітів) –внизу великі, всередині - середні, а вгорі маленькі. Повтори назви листочків та їх розмір – це великий кленовий листочок, це маленький дубовий листочок, це середній березовий листочок...

Розвиток дихання

  • Що робить осінь з листочками? (фарбує їх, зриває з дерев)
  • Допоможемо осені розфарбувати їх. (розфарбовують в довільні кольори)
  • А тепер допоможемо здути їх зі столу – набираємо повітря, губки робимо трубочкою і легеньким струменем повітря дуємо на листочки, мов легенький вітерець.

Артикуляційна моторика

Розповідь про назви складових артикуляційного апарату.

«Казка про веселий язичок» - в процесі казки діти виконують артикуляційні вправи. Відмічаю правильне виконання.

Показ з допомогою дзеркала частин артикуляційного апарату.

  • Вітер, сильний вітер.                     Літачок
  • Водичка.                                       Моторчик (дятел, молоток)

Слідкують за виконанням вправ перед дзеркалом.

Відгадати загадку.

Прийшла чарівниця у жовтій спідниці,
і фарби дістала і все малювала –
Листочки у тузі, травичку у лузі – багряним,
червоним і жовтим яскравим…
Весь світ пожовтів. Що ж за пані? цікаво...(осінь)

  • Поділимо слово осінь на склади. (відплескуємо ритмічно, повторюють за логопедом, потім самі)
  • Які дарунки нам приносить осінь? (овочі, фрукти)

Ознайомлення зі звуком "А" (практичне)

  • Осінь нам принесла абрикоси, ананаси, яблука, груші, сливи…
  • Я називатиму слова, а ви спробуйте визначити перший звук в цих словах – ананас, абрикос, айстра, акула, автобус.

- Що це за звук? (голосний – показую фішку, за допомогою якої будемо позначати цей звук)

Гра "Назви слово зі звуком "А" – можна з м’ячиком.

- Я даю м’ячик і називаю звуки "А", діти віддаючи мені м’ячик – повинні придумати слово з цим звуком.

- Я називаю слово без першого звука, діти додають спереду – а, і повторюють слово (звук "А" промовляють протяжно) –

  • А… бетка         а… кула        а… лла        а…льбом
  • А…нанас         а…брикос     а… нна

Гімнастика для зору.

- На рахунок 1-4, не повертаючи голови, подивитися праворуч і зафіксувати погляд, потім на рахунок 1-6 подивитися вдалину прямо перед собою. Повторити вправу, але з фіксацією погляду вліво, вгору й додолу. Повторити двічі.

- Голову тримати прямо. На рахунок 10-15 покліпати, не напружуючи м'язи очей.

Розвиток слуху.

- Ми ознайомились зі звуком "А" (показати на абетці букву "А").

А зараз послухайте інші звуки – (тру папером, брязкаю ключами, стукаю лінійкою). Це звуки, які ми чуємо завжди на вулиці, в будинку. Давайте пригадаємо що ми чуємо на вулиці? Що чуємо в лісі?

Гра "Відгадай, що звучало"

За ширмою граю на дитячих музичних інструментах –діти відгадують, що звучало.

Дрібна моторика "Листочок"

- Пальчики вітаються.

Ми роги кози покажем,
і роги оленя також,
і про зайця не забудем -
ріжками водити будем.
Щоб нам гарно говорити –
треба з пальцями дружити.

(відповідно до слів віршика, виконуємо вправи з пальчиками)

Викласти листочок з шнурівки.

  • Яку шнурівку вибереш?
  • Який листочок будеш викладати?
  • Який в тебе вийшов листочок ? (маленький, дубовий жовтий листочок)
  • Спробуйте намалювати оченятками контур листочка, який вас сподобався найбільше. (простежуюча функція оченяток)

Гра на розвиток пам’яті "Якого листочка не стало?"

- Забираю якийсь листочок, діти повинні згадати, якого листочка не стало (з магнітної дошки)

Складання речень за допомогою запитань.

  • Що робить дощ? (дощ крапає)
  • Що робить вітер? (вітер дує)
  • Що робить осінь? (осінь прийшла, фарбує, дарує)
  • Що робить листочок?
  • Яка осінь?
  • Яка погода?
  • Що робить Дениско?

Крокування складу

- До звуку, який вже правильно артикулюється дитиною, додаю вивчений – "А".

Діти складають склад, і крокують цей склад вздовж кабінету. (са, ла, ша…)

  • Скільки кроків ти зробив? (на увагу)
  • Яке слово містить такий склад?
  • Прокрокуй це слово три рази.

Повторення вправ артикуляційної гімнастики.

Повторити віршик.

У морі лежала велика акула.
Вона стомилась і тихо заснула.

  • Про кого віршик? Яка акула? Що вона зробила?
  • Який перший звук в слові акула?

Підсумок.

- Повторити комплекс вправ артикуляційної гімнастики.

До змісту

Тема. Осінь. Овочі.

Мета: Удосконалити знання дітей про артикуляційний апарат; вчити виконувати артикуляційну моторику за інструкцією; збагачувати словниковий запас з теми «Овочі», вчити складати прості речення за допомогою запитань; розвивати зорове сприймання, творчу фантазію; виховувати самоконтроль за мовленням.

Обладнання: картки овочів та фруктів, фішки для звукового аналізу слів.

Хід заняття

Організаційна частина. Виділити перші звуки у словах.

Альбом, Анна, акула, Антон, абетка, абрикос, альбатрос (пояснення слова – птах)

- Який перший звук? Який він?

Артикуляційна гімнастика.

- Покажіть вправи, які ви виконували вдома.

Бесіда про осінь.

  • Яка осінь? (жовта, золота, щедра, багата – пояснення кожного слова, чому саме така)
  • Чому осінь щедра?
  • Що росте на городі?
  • Що росте в саду?

Диференціація овочів –фруктів. (за малюнками)

  • З малюнків відбери тільки овочі.
  • Назви їх.
  • Де вони ростуть? (вимагати відповіді реченням – Овочі ростуть на городі.)

Гра "Чого не стало"

- Подивись і скажи, якого овоча не стало.

Гра "Четвертий зайвий"

- Між овочі кладу фрукт, діти мають знайти його і пояснити, чому зайвий.

Поділ слів на склади.

  • Знайди між малюнками овоч, який зелений, довгий, трішки колючий (огірок)
  • Який перший звук?
  • Поділимо на склади .
  • Скільки складів?
  • Знайди овоч, з якого мама варить смачний червоний борщик (буряк) – ділимо на склади.
  • Овоч, який круглий, червоний, смачний. (помідор)
  • Червоний, овальний, солодкий (перець)
  • Жовтий, гіркий, невеличкий (цибуля)
  • Маленька, червона, гірка. (редиска)
  • Гімнастика для зору.
  • На рахунок 1-4 заплющити очі, сильно напружуючи м'язи очей.

Потім на рахунок 1-6 розплющити очі, розслабивши м'язи, подивитися вдалину через вікно. Повторити 4-5 разів.

Утворення множини.

- Осінь щедра, тому що дарує нам багато овочів та фруктів. На малюнках у нас по одному овочу, але ж нам би не вистачило їх на цілу довгу зиму, якщо б на городі ріс один огірок, одна картоплина, одна редиска. То ж зараз ми з вами утворимо слова, які позначають багато предметів. Хто виконає завдання – може розмістити свій овоч на дошку.

(уточнюю, які овочі вони можуть брати, щоб слово змінювалось за зразком)

  • Огірок - огірки                      помідор - помідори                      буряк - буряки
  • баклажан - баклажани         кабачок - кабачки                         гарбуз - гарбузи

Утворення назв із зменшувальними суфіксами.

- У нас на дошці є овочі, вони дарують нам вітаміни, силу та здоров’я. Подякуємо їм за це, назвавши їх лагідно –

  • огірок - огірочок                     помідор - помідорчик                      буряк - бурячок
  • баклажан - баклажанчик

- А як на вас лагідно каже мама? (Дениско, Дмитрик, Васильку…)

Фізкультхвилинка. "Осінь"

Прийшла осінь, закрутила (перекрутитися)
Всі дерева похилила (хилимось)
Вітер дерева колише, гойдає.
Птахи летять, відлітають.
А діти тихенько за парти сідають.

Утворення речень за зразком та запитанням: що росте на городі?

- Дивлячись на малюнки, діти складають речення:

- На городі росте ….(капуста, огірок, морква, цибуля, перець, помідори….)

Додати ознаку до предмета.

- Зараз ми з вами опишемо овочі, які вони за кольором…(за формою, величиною, якщо дозволяє мовленнєвий розвиток дітей)

  • огірок зелений, помідор червоний, перець жовтий, цибуля жовта.
  • огірок довгий, помідор круглий, перець овальний, цибуля кругла…..
  • огірок маленький, помідор маленький, гарбуз великий, кабачок великий.

Загадка про капусту.

Вийшла до городу бабуся строката.
Хусток намотала, що й не розмотати.
Зайчики прибігли, листочки зривали.
Швидко ту бабусю геть всю розмотали.
Хрумали тим листям, гарно ласували.
Ще й з неї качанчик нам подарували.
Що то за бабуся? Треба відгадати. (капуста)

  • Яка капуста? (кругла, велика, корисна)
  • Як зберігається капуста взимку? Що з нею робить мама?

Дрібна моторика "Капуста"

Ми капусту ріжем, ріжем.
Ми капусту мнем, мнем.
Ми капусту солим, солим.
Ми капусту трем, трем.
Ми капусту всю покришим
і в бочечку потовчем.

Неістоти. Повторення слів.

  • Скажіть дітки, овочі живі, чи ні?
  • Яке питання ми до них поставимо? (ЩО?)
  • Повторіть назви овочів, додаючи питання.
  • (що? огірок, що? помідор, що? баклажан)…

Гра ейдетичного напрямку «А я ще знаю»

Дитина бере малюнок овоча і говорить – Огірок зелений. Передає малюнок іншій дитині, яка має назвати ще якийсь довільний предмет такого ж кольору –А я ще знаю, що зелений літній листочок… - А я ще знаю, що зелена ялинка тощо…

Назвати геометричну фігуру…(овал)

Скласти пірамідку з малюнків овочів. Закріплення понять великий, малий, більший, менший.

Потрібно на магнітній дошці викласти пірамідку з малюнків овочів, відповідно від величини – від більшого до меншого.

Повторення артикуляційних вправ

Підсумок.

  • Про що говорили?
  • Де ростуть овочі?
  • Які овочі запам'ятали?
  • Повторити речення:
  • На городі ростуть: капуста, помідори, огірки….(всі овочі, які діти згадають, повторюють по черзі)

До змісту

Тема. Осінь. Фрукти

Мета: Автоматизувати правильну вимову звуків на початку слова в прямому складі; закріплювати голосні звуки, вчити вводити їх в прямі склади, розвивати загальну та дрібну моторику, розвивати мислення, зорове сприймання.

Обладнання: картки овочів та фруктів, кольорові нитки (шнурівки), написані букви на картках – ш, ж, с, л, р, а.

Хід заняття

Організаційна частина. Розвиток фонематичної уваги "Почуй звук "А"

  • Логопед називає слова, а дитина повторює тільки ті, що починаються на "А"
  • Альбом, урок, абетка, океан, машина, асфальт, осика, ананас, кошеня, альбатрос, дошка, листочок, Анна, олівець, азбука.
  • Який звук "А"? (голосний)

Артикуляційна моторика.

  • Повторення вправ артикуляційної гімнастики.
  • До звука, що артикулюється правильно додаємо – "А", складаємо склад і називаємо його.

Прокрокувати склад. Розвиток загальної моторики.

Дитина крокує необхідний склад по кабінету, виразно його називаючи.

Повторення знань про фрукти.

  • Осінь щедра чому?
  • Що росте в саду? (назвати)
  • Який фрукт любиш найбільше і чому?

Вправи для зняття втоми, зміцнення м'язів повік, поліпшенню кровопостачання, розслабленню м'язів ока дитини.

На шибці вікна кабінету на рівні очей дитини прикріпити червоні круглі мітки діаметром 3-5 мм. За вікном намітити який-небудь віддалений предмет для фіксації погляду вдалині. Дитину поставити на відстані 30-35 см від вікна і запропонувати їй подивитися протягом 10 с. на червону мітку, потім перевести погляд на віддалений предмет за вікном і зафіксувати погляд на ньому протягом 10 с. Після цього по черзі переводити погляд то на мітку, то на обраний предмет.

Міцно заплющити очі на 3-5 секунд, потім розплющити їх на 3-5 секунд, повторити 6-8 разів.

Опис фруктів.

  • Фрукти дуже корисні, а зараз ми з вами скажемо, які вони ще (за формою, кольором, розміром)
  • Відгадай загадку

Налите сонцем, налите соком,
з гілки зірвалось, впало звисока.
Боляче, певно?, - То вам здається!
Лежить рум'яне в траві й сміється. (яблуко)

  • Знайти картку яблука. Яке яблуко? (червоне, кругле, солодке)
  • Загадка

Синя, соковита на дереві пришита. (слива)

  • Яка слива? (овальна, солодка, синя)
  • А які ще бувають сливи? (жовті, білі, червоні)
  • Загадка

Жовтий, кругленький, солодкий, смачний.
Спробуй відгадати, хто ж я такий? (абрикос)

  • Який абрикос? (жовтий, круглий, солодкий)
  • Загадка

Жовта, соковита на дереві зростаю.
Смачним, солодким фруктом тебе я пригощаю. (груша)

  • Знайди картку груші, опиши її.

Гра "Якого фрукта не стало"

Кладу чотири, п'ять фруктів, прошу дитину запам'ятати, потім забираю один – дитина має сказати, якого фрукта не стало.

Гра "Четвертий зайвий"

Між три фрукти кладу овоч, діти мають відібрати зайвий предмет і пояснити, чому він зайвий.

Скласти речення:  Помідор зайвий, тому що він росте на городі. А яблуко, слива, груша ростуть у саду.

Фізкультхвилинка. Розігрування ситуації.

  • Прийшли у садок. (крокуємо)
  • Зірвали яблуко (показати рухи, як це робимо)
  • Дув вітерець (ШШШШ)
  • Нападали абрикоси. Позбираємо їх. (нахилились, ніби збираємо)
  • Пролетів літак (ЛЛЛЛЛ) (підняли голівки вгору)
  • Шелестять листочки (ССССССС)
  • Збираємо листочки і порахуємо їх (один листочок, два листочки, три листочки...)

Дрібна моторика. Повторення кольорів.

  • Викладання контурів фруктів з кольорових ниток.
  • Пояснити, чому таку нитку беру, а не іншу. Яку форму викладаю….
  • Якого кольору нитка? (нитка червона)
  • Якого кольору яблуко? (яблуко червоне)

Складання речень за зразком.

  • Де ростуть фрукти? – Фрукти ростуть у саду.
  • Де росте яблуко? груша, слива, абрикос, алича, персик???

Гра з м'ячем "Постав слово у множині"

  • слива яблуко персик апельсин
  • абрикос ананас груша мандарин
  • гарбуз помідор огірок банан
  • кабачок картоплина листочок
  • Яке слово було зайве? (листочок)
  • Чому?

Розвиток граматичних категорій "Яке варення" (сік, компот) За малюнками.

  • Скласти речення за зразком:
  • Нам потрібно піти в сад і зібрати врожай. Беручи картки фруктів, необхідно сказати речення:
  • Я зірву......(дитина бере картку і називає що бере –яблуко, грушу, сливу, персик, абрикос, ананас)
  • Я зірву ананас …
  • Я зірву сливу …
  • Весь врожай ми зібрали. Що мама з нього приготує? (сік, варення, джем, компот, желе, кисіль)
  • Якщо ми зваримо варення з груші, як воно буде називатися? (грушеве –повторити декілька разів)
  • з яблук з персика з сливи
  • з абрикоса з малини з полуниці
  • з вишні з смородини з чорниці
  • з суниці
  • А якщо зготуємо сік? (змінюємо за зразком: сік яблучний... ,і так само з іншими словами)

Повторення артикуляційних вправ.

Домашнє завдання.

Виконати комплекс вправ артикуляційної гімнастики.

До змісту

Тема. Осінь. Овочі–фрукти. Звук "У"

Мета: Закріплювати правильну вимову звуків, збагачувати знання дітей про овочі та фрукти, вчити вживати в мовленні описові прикметники, контролювати вимову звуків при цьому, розвивати фонематичний слух та увагу, розвивати простежуючу функцію очей.

Обладнання: картки овочів та фруктів, кольорові палички для рахунку, осінні листочки.

Хід заняття

Організаційна частина. Гра "Четвертий зайвий"

  • Яблуко, гарбуз, груша, персик.
  • Помідори, огірки, сливи, капуста.
  • Чому ці слова зайві?
  • Де ростуть овочі? - фрукти?
  • Сьогодні на занятті ми будемо говорити про овочі і фрукти.

Артикуляційна моторика.

Вимова складів (зі звуками, що правильно артикулюються)

  • Який голосний ми вивчили? Додаємо його до звука "Л", "С", "Ш".
  • Який склад отримали?
  • Повторити склад стільки разів, скільки паличок на парті (палички)

Повторити склади, що правильно артикулюється.

  • Повторити потрібний склад, стільки разів, скільки листочків осінніх впало на парту. (розкладаю листочки)
  • Чому впали листочки? (тому що на вулиці осінь)
  • Якого вони кольору? – Чому?
  • Повторіть склади, збираючи листочки в руки.

Розвиток пам'яті «Якого листочка не стало»

Забираю один листочок, діти мають сказати якого листочка не стало.

Гра «Збери урожай в кошик»

В плетений кошик діти кладуть картки овочів, називаючи при цьому речення – У кошик я покладу …огірок, капусту, перець …

  • Пригадайте, що збирали?
  • Де ростуть овочі?

Розвиток простежуючої функції очей.

Іграшкове яблучко котити по кабінету, а діти повинні оченятами подивитися, куди котиться яблучко.

Котити яблуко один одному.

Диференціація овочів та фруктів.

Справа (покажіть де права сторона столу) у нас город, зліва – сад. Нам потрібно розкласти овочі куди? (на город), а фрукти куди? (в сад)

Продовжіть та повторіть речення:

  • У саду ростуть: ...
  • На городі ростуть: ….
  • Я люблю їсти ...
  • Я не люблю ... , тому що...

Дрібна моторика «Апельсин»

Ми ділили апельсин,
Апельсин на всіх один
Ця ось часточка котові.
Ця ось часточка кротові.
Цю залишимо для синички.
Цю дамо рудій лисичці.
А мені слухняному цілого дістанемо.

(показуємо круглий апельсин, а потім загинаємо пальчики при рахунку згідно з віршиком)

Продовжити речення :

  • Я слухняний (неслухняний) тому що ...

Повторити віршик

Саша рибку упіймав
Гриць картоплі накопав
Слава із водиці нам приніс водиці,
кропу ще й петрушки…
Зварить мама юшки.

  • Що мама кладе в юшку?
  • Яку зелень мама додає в кінці готування? (кріп, петрушка)

Знайомство зі звуком "У"

  • Який перший звук у слові урожай? – (вимовляю протяжно)
  • Ми вимовляємо його тільки голосом, чи присутній і шум? (вимовити звук)
  • Чи можемо його проспівати?
  • Отже, цей звук голосний.

Виділити перший звук

  • урна укол усмішка
  • удар учитель учень
  • Україна удав урок
  • Який цей звук? (голосний)
  • Як ми його позначимо? (кружечком)

Повторення складів.

  • Додамо до наших звуків звук "У"
  • Який склад дістанемо? (лу, шу, су….)
  • Повторіть стільки разів, скільки у вас пальчиків на руці, загинаємо пальчики.

Звуковий аналіз складу.

  • Давайте на дошці викладемо аналіз складу ЛУ ( шу, су ….)
  • Проаналізуйте звуки голосно?

Гра з м'ячиком «Постав в множині». Оченятами слідкуємо за м’ячиком.

  • яблуко груша апельсин
  • ананас абрикос персик
  • слива гарбуз помідор
  • огірок кабачок баклажан

Розвиток мовлення «Відповіді на запитання»

  • Де росте яблуко? (Яблуко росте на дереві (або в саду)
  • Де росте гарбуз?
  • Де росте персик?
  • Де росте помідор?
  • Де росте слива?
  • Де росте картопля?
  • Де росте капуста?
  • Де росте баклажан?
  • Де росте апельсин?
  • Де росте квасоля?

Підсумок.

Повторення артикуляційної гімнастики.

До змісту

Тема. Осінь. Одяг. Звук "У"

Мета: Працювати над удосконаленням знань про артикуляційний апарат; вчити виконувати артикуляційну моторику за інструкцією; збагачувати словниковий запас, удосконалювати знання про однину-множину; складоподіл; вчити складати прості речення за допомогою запитань; виховувати увагу дітей.

Обладнання: картки з написом букв (голосні, ті що артикулюються), малюнки дітей (опис одягу), гра «Одягни ляльку»

Хід заняття

Організаційна частина. Гра "Повтори слово, що починається звуком "У"

  •  Малина, урок, абетка, шина, усмішка, кошик, осика, учитель, береза, удав, листочок, дуб, соловей, удод, зошит, укроп, дошка, сила, урна.

- Діти, ви любите посміхатися?

Давайте посміхнемось,
Посміхнемось всім довкола:
Сонцю, небу, квітам, людям!
І тоді обов’язково
день щасливим для нас буде!

  • Змінити речення: У Олега гарна усмішка. (діти вставляють своє ім’я ,чи ім’я свого товариша)
  • Змінити речення: Чия усмішка? (Олегова усмішка, Тарасова усмішка і т.д.)

Артикуляційна моторика.

  • Повторення вправ, що робили вдома.
  • Гра «У кого вправа виходить краще всіх»

Виправ словосполучення логопеда. (можна з м’ячиком)

  • Осінь золотий                       осінь щедрий                                    осінь дощовий
  • осінь холодний                     осінь теплий                                     осінь похмурий

Продовж речення і повторити їх:

  • Осінь дощова, тому що …(йде дощ)
  • Осінь похмурий, тому що …(хмари закривають сонце)
  • Осінь холодна, тому що …(дує вітер)
  • Осінь золота, тому що …(все довкола стає жовтим)
  • Осінь щедра, тому що …(дарує нам плоди)

Гра «Четвертий зайвий». Оголошення лексичної теми.

  • Шафа, рукавиці, диван, стіл.
  • Ручка, зошит, спідничка, пенал.
  • Як ми назвемо зайві слова? (одяг)
  • Що ми робимо з одягом? (одягаємо його)
  • Який ще одяг ви знаєте?

Опис одягу за малюнками.

  • Розглядаючи малюнки, опишіть, в що одягнені діти (назвати дітей)
  • Оленка одягнена в шапку. (яка шапка) червону шапку….
  • Романко одягнений …..(опис кольору одягу)

Вправи для полегшення роботи зорового аппарата, зниження втоми під час тривалої напруженої роботи очей:

  • виконується стоячи: дивитися перед собою 2-3 сек., потім помістити вказівний палець правої руки на рівень середньої лінії обличчя на відстань 25-30 см. від очей, перевести погляд на кінець пальця і дивитися 3-5 сек., опустити руку. Повторити вправу 6-8 разів;
  • витягнути руки вперед, дивитися на кінець пальця витягнутої руки, повільно приближати палець, не відводячи погляд до того часу, доки зображення не почне двоїтися. Повторити вправу 6-8 разів.
  • міцно заплющити очі на 3-5 секунд, потім розплющити їх на 3-5 секунд, повторити 6-8 разів.

Утворення прикметників від імен дітей.

  • Чий одяг? Ви маєте сказати, кому належить одяг? (Олегова шапка, Олегові штани, Оленчина спідничка, Оленчина кофта…)

Дрібна моторика "Рукавичка"

Ох і гарні рукавички
я зв’язала для сестрички.
Теплі, ніжні, червоненькі.
Буде руки гріти рідненька!

(масажуємо пальчики, ніби одягаємо рукавички)

Чий одяг.

  • Описати свій одяг, утворюючи прикметники від власного імені.
  • Дмитрикова шапка, Дмитрикова шубка, Дмитрикові штани….

Гра "Одягни ляльку"

  • Назвемо ляльку. Олеся збирається погуляти влітку, що ви їй одягнете?
  • Олеся збирається погуляти взимку, що ви їй одягнете?
  • Олеся збирається йди в гості, що ви їй одягнете?
  • Олеся збирається на пляж, що ви їй одягнете?

Гра з м’ячем "Утвори множину"

  • Шапка                                   спідниця                                           шорти
  • шуба                                      плащ                                                  штани
  • блуза                                     кофта                                                 жилет
  • рукавиця                              чобіт                                                   тапок
  • берет                                    кашкет                                               шляпа

Відстукування слів (двоскладові з однаковими голосними)

- Кожне слово поділяється на склади. Зараз ми спробуємо, як телеграфісти відстукати кількість складів у словах: (показую спочатку, повторюють після мене, тільки тоді – самостійно)

  • мама                                     сама                                                   баба
  • хата                                        Даша                                                  соло
  • сини                                       Саша                                                 Маша

Скласти склади (на магнітній дошці)

  • До звуків , що вчимось артикулювати (беремо якийсь один, що вже правильно артикулюється) додаємо голосні, що вивчили ("А", "У"), викладаємо склади.
  • Чітко їх артикулюємо.
  • Прокрокувати ці склади по кабінету.
  • У кого краще виходить? (оцінювання роботи дітьми)

Аналіз слів (звуковий)

  • З'єднати голосні звуки докупи. АУ, УА.
  • Що за слова ми отримали? (у лісі гукаємо, маленька дитина лепече (лепетне мовлення)
  • Які ці звуки? (голосні)
  • Як ми позначаємо голосні?
  • Викласти схематично на дошці.
  • Скільки голосних?
  • Скільки складів?
  • Запам'ятайте, у слові стільки складів, скільки голосних звуків.

Підсумок.

Повторення артикуляційних вправ.

До змісту

Тема. Осінь. Одяг. Звук "У"

Мета: Працювати над чіткістю виконання артикуляційних вправ; вчити артикулювати звуки за наслідуванням; виховання правильного мовленнєвого дихання; розвивати вміння добирати слова за аналогією; розвивати пам'ять, зміцнювати м'язи повік.

Обладнання: картки з написом букв (голосні, ті що артикулюються), пелюстка (чи шматок вати, чи осінній листочок), картки одягу, фруктів.

Хід заняття

Організаційна частина. Гра "Четвертий зайвий"

  • Береза,                        тополя,                           шуба,                           осика.
  • Миска,                          шапка,                            сковорідка,                 каструля.

- Що за зайві слова?

- Що ви сьогодні одягнули, коли йшли в …? (пригадати і описати: назви одягу та його колір)

Артикуляційна гімнастика.

Змагання «У кого краще»

Повторення складів.

Викладання на дошці та усне виразне повторення.

Вивчення віршика напам’ять. Яблунька.

Яблунька низенька,
Яблунька тоненька,
Віти – руки підіймає,
Пташеняток обіймає.

Дрібна моторика «Пташенятко»

Покажіть, що на ваших долоньках сидить маленьке пташенятко, подмухайте на нього, щоб воно не замерзло. Погладьте його іншою рукою, тільки ніжно та обережно, щоб не поранити його.

Фізкультхвилинка.

Повторення рухів, промовляючи вірш "Яблунька".

Розвиток пам'яті «Хто в що одягнений»

- Розглянте один одного і запам'ятайте одяг. Закривши очі, або дитина стає за спину –описати, в що діти одягнені.

Вправа на розвиток дихання "Здуй пелюстку"

  • На парті пелюстка, ви набираєте повітря в легені і легенько, так щоб не надувались щічки, а струмінь повітря йшов по центру язичка дуємо на пелюсточку, щоб здути її, або на осінній листочок.
  • А як шумить осінній вітрик? (покажіть сильний, помірний, легенький вітерець)

Вправи для зміцнення м'язів повік, поліпшення кровообігу і розслаблення м'язового апарата ока, виконується сидячи:

  • міцно зажмурити очі на 3-5 секунд, рухати повільно очима кілька разів; відкрити очі на 3-5 секунд. Повторити вправу 6-7 разів.
  • швидко моргати протягом 1-2 хвилин.

Гра "Що потрібно?"

- Петрик одягається на прогулянку восени, що йому потрібно?

  • шапка                               шорти                                   штани
  • сарафан                          кофта                                    куртка
  • спідничка                        босоніжки                           черевики
  • шляпа                              парасолька                         хустинка
  • кашкет                             сандалі                                  шуба

Дрібна моторика «Апельсин»

Ми ділили апельсин,
нас багато – він один.
Оця долька – для їжа,
оця долька – для вужа,
оця долька – для лиски.
Оця долька – для качок,
ну а ця – для діточок.

Пригадати свій одяг. Розвиток пам'яті.

  • Потрібно назвати той одяг, що ви вдягаєте протягом трьох днів – вчора, сьогодні, завтра.
  • Вчора я одягав (одягала) ..., сьогодні я одягнула…, завтра я одягну….

Порівняння одягу за спільними та відмінними ознаками. Продовж речення.

  • На голову я одягну ...
  • На себе я одягну …
  • На ноги я взую ...
  • Яке ви знаєте взуття?
  • Який ви запам'ятали одяг?
  • На взуттєву поличку я поставлю ...
  • У шафу я складу ...

Перевірка пам'яті.

  • В що була вранці одягнена мама?
  • В що одягнений тато?
  • В що була одягнена вихователь сьогодні?
  • В що одягнений найкращий товариш?
  • Я дружу з ..., тому що ...

Створи словосполучення про одяг.

  • Додай слово:
  • Спортивний ... (костюм)
  • Святкова …(сукня….костюм)
  • Буденні …(штани …)
  • Робоча …(роба, комбінезон..)
  • Ситцева …(спідниця)
  • Шкіряна …(куртка)

Впізнай овочі та фрукти за описом.

  • Червоне, кругле, смачне …(яблуко)
  • Великий, жовтий, круглий, з насінням …(гарбуз)
  • Соковита, жовта, овальна, смачна …(груша)
  • Жовтий, круглий, соковитий, смачний, середній …(апельсин)
  • Маленький, жовтий, смачний, корисний …(абрикос)
  • Овальна, синя, солодка, смачна …(слива)

Підсумок.

  • Повторення вправ артикуляційної гімнастики.
  • Вимова складів з потрібним звуком.

До змісту

Тема. Золота осінь. Дерева, кущі.

Мета: Автоматизувати правильну вимову звуків; розвивати фонематичний слух; вчити утворювати прикметники від іменників, зливати звуки в склади; розвивати відчуття ритму, простежуючу функцію очей; виховувати повагу до старших.

Обладнання: малюнки овочів, горіхи, малюнки листочків різних дерев, палочки для рахунку, сірники, фішки для звукового аналізу.

Хід заняття

Організаційна частина.

  • Описати одяг товаришів, чи тих діток, хто поруч.
  • Описати свій улюблений одяг, вказати коли його одягає.

Подорож на город (уявна)

- Прийшли Петрик з бабусею на город. Там накопали коричневої овальної …..(діти додають, чого) … картоплі. На грядці поспів зелений та червоний солодкий …перець. Поряд Петрик зібрав червоні круглі смачні …помідори. Бабуся до борщику нарвала зеленого запашного …укропу. Під кущиком грів бочок фіолетовий овальний …. баклажан (діти повторюють опис і назву овочів). Вилізла з грядки жовта красива, та дуже пекуча ….цибуля. Для онука бабуся схотіла зварити смачної та корисної каші, тому вибрала на грядці найбільшого та найжовтішого, найсолодшого …гарбуза.

  • То ж які овочі виросли на бабусиному городі?
  • А які овочі ви допомагали батькам збирати з городу?

Артикуляційна гімнастика.

  • Повторення вправ.
  • гра «Хто краще виконує вправу»

Гра «З якого дерева листочок?»

- Якщо листочок з дуба, то який листочок? (дубовий)

  • З клена                   з ясена                          з берези                         з верби
  • з осики                   з горобини                     з вільхи                           з тополі                      з ялини

(повинні здогадатися, що ялинових листочків не буває - ні то пояснюю) з сосни.

Вправи для полегшення роботи зорового апарата, зниження втоми під час тривалої напруженої роботи очей – виконується стоячи:

Дивитися перед собою 2-3 сек., потім помістити вказівний палець правої руки на рівень середньої лінії обличчя на відстань 25-30 см. від очей, перевести погляд на кінець пальця і дивитися 3-5 сек., опустити руку. Повторити вправу 6-8 разів.

Складання складів з вивченими голосними та виразна вимова їх.

А, У + Л, Ш, Р ….

Розвиток слухової уваги. Виділення звука з віршика.

- Послухайте віршик і будьте уважні –який звук в ньому зустрічається частіше від інших:

Осел по вулиці гаса,
Осла ужалила оса.
Ой, боляче!, Отож, малята,
осу і вам не слід чіпати.

  • Який звук ви чули найчастіше за інші?
  • Вимовимо цей звук?
  • Він плавно вимовляється?
  • Його можна проспівати?
  • Отже, цей звук – голосний.

Складання складів з новим звуком.

  • О+Л, Р, С, Ш….
  • Повторити склад стільки разів, скільки років діткам.
  • Повторити склад стільки разів, скільки міститься в числі групи дитини (8, 9).

Дрібна моторика "Морква"

Морква – це городнє диво:
і корисна, і красива.
Тягнем хвостик, молодці, -
і морквинка у руці.

(тягнемо пальчики однієї руки (масажуючи їх), пальцями іншої, потім пальчики міняємо, і масажуємо вже пальчики іншої руки першою)

Гра з м’ячиком "Повтори слово"

- Котиться м’ячик, а діти мають виразно повторити слово (оченятами стежимо за м’ячиком).

  • Липа                    сито                       шапка
  • лапа                    село                       шуба
  • лава                    сини                       шафа
  • леви                    соми                      шина
  • лоза                    сани                       шило

- Назвіть своє слово з даним звуком (розвиток пам’яті)

Ритмічний малюнок двоскладових слів.

- Діти паличками (для лічби) відстукують кількість складів слів попередньої вправи, виразно повторюючи їх.

Масаж рук горішками.

Ми візьмем горішки,
розімнемо трішки.
По долоньках покачаєм,
пальчиками потримаєм.
Покрутимо і так і сяк,
і посміхнемося ось так.

Відгадування загадок. Аналіз відгадки.

В зеленім лісі побував якийсь художник і поволі
Дерева перефарбував у золотисто–жовтий колір.
Ти хто такий? Я здивувавсь.
- Чому тебе не бачив досі?
- То придивися, - хтось озвавсь,
- І ти тоді побачиш ...осінь.

  • Яка осінь?
  • Який перший звук відгадки?
  • Скільки складів у слові?

Загадки:

Два віконця маєм, добре про них дбаєм.
Обидва віконця можуть бачить сонце… (очі)

  • Який перший звук?
  • Скільки складів?

Маленька комашина літає в конюшині.
Солодке полюбляє та боляче кусає . (оса)

  • Перший звук у слові  "оса"?
  • Викласти звуковий аналіз слова з допомогою фішок.

Підсумок.

  • Повторення артикуляційних вправ.
  • Показ вправ, які необхідно виконати вдома.
  • Назвати слово зі своїм звуком.
  • Проконтролювати власну вимову.

До змісту

Тема. Золота осінь. Дерева, кущі.

Мета: Закріплювати правильну артикуляцію звуків; розвивати вміння поширювати речення; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мислення, увагу дітей, вчити утворювати відмінкові конструкції, зміцнювати окорухові м’язи очей дитини.

Обладнання: малюнки дерев та зайчика, горіхи, малюнки листочків різних дерев, палички для рахунку, сірники, фішки для звукового аналізу.

Хід заняття

Організаційна частина. Повторити слова зі звуком "О"

- На минулому занятті який голосний ми вивчили? (нагадую – оса)

- Відгадати загадку:

Прийшла дівчина до хати,
Узялась хазяйнувати:
Вправно скриню відімкнула,
В жовту свитку ліс вдягнула. (осінь)

Зі слів, які я називатиму, повторити тільки ті, що починається зі звука "О"

  • осика                урок                осінь                 абетка
  • акула                Оля                 сито                   оса
  • екзамен          океан              ему                    очі
  • апельсин        очерет            ананас              орел

- Який звук "О"? (голосний)

- Виберіть фішку, з допомогою якої ми її позначаємо.

Повторення вправ артикуляційної гімнастики.

  • Показ кращих вправ в центрі на класі, групі.
  • Показ вправ, які виходять краще за всі.

Подорож до лісу.

- Тиха золота осінь. Ми прийшли до лісу…. Шурхотять під ногами жовті …(листочки). Крізь хмаринки пробиваються ще теплі лагідні … промінчики. Та на небо насуваються все густіші сірі ….хмари…… Нога ступила на суху …..(гілочку), яка голосно тріснула, та розбудила білобоку …(сороку). Сорока ….(заскрекотіла). Десь вдалині закаркала …(ворона). В небі журливо клекочуть …..(журавлі), відлітаючи у вирій. На гілочках стривожено цвірінькають …(горобці), тому що бояться холодів, що скоро настануть. Ліс стоїть у тихій зажурі.

Назви дерев.

- А які дерева ростуть в лісі?

  • Дуб                  осика                    ясен                   вільха
  • Клен                каштан                 ялина                сосна
  • Граб                смерека               береза              бук

- Які бувають дерева? (високі, низькі, розлогі, стрункі)

Гра "А я ще знаю" (за малюнками дерев)

- Передаючи малюнок дерева, діти повинні назвати нову ознаку, при цьому повторюючи та запам’ятовуючи назву дерева.

Складання та поширення речень товариша. Розвиток мовлення.

  • Перша дитина говорить речення: У лісі росте (назва дерева) …дуб.
  • Інша дитина має продовжити розповідь: Дуб зелений.
  • Ще інша продовжує – Він розлогий. Дуб великий ….і так далі про інші дерева.

Дрібна моторика "Дятел"

Що за стукіт? Кожен знає:
дятел дерево довбає.
Він лікує гілочки,
щоб не їли їх жучки.

(діти почергово стукають паралельними пальцями обох рук по три рази подушечками по парті, віршик повторюємо декілька разів)

Гра «Віднайди листочок до дерева»

  • Дітки, що робить осінь з листочками?
  • Які стають листочки?
  • Потрібно знайти від якого дерева листочок і дати йому назву: дуб – дубовий …..

Розвиток дихання.

  • Здуй листочок з парти, як це робить осінь, здуваючи листочки з дерев.

Гра з м'ячиком "Постав назву дерева у множині"

  • Дуб осика ясен вільха
  • Клен каштан ялина сосна
  • Граб смерека береза бук верба

Вправи на зміцнення м’язів повік, розслаблення очних м’язів і поліпшення кровообігу.

  • Міцно зажмурити очі на 3-5 сек., потім розплющити. Повторити 6-8 разів.
  • Швидко моргати протягом 15 секунд. Повторити 3-4 рази.
  • Закрити очі, масажувати повіки круговими рухами пальцем протягом хвилини.

Збагачення лексичного запасу. Продовж речення.

  • Дуб високий, а вільха ….низька.
  • Каштан високий, а береза ….низька.
  • Осика низька, а клен ….високий.
  • Граб високий, а смерека ….низька.
  • Вільха низька, а бук ….високий.
  • Розкажіть про діток групи, хтось з них має бути низький, а хтось високий:
  • Оленка низька, а Сашко високий ….

Складання складів та називання їх.

  • До вивчених голосних додати звуки, що артикулюються і повторити їх стільки разів, скільки листочків я покажу.
  • Викласти склад "ША" з допомогою фішок.

Розвиток просторових відношень. Гра "Під яким деревом зайчик"

  • Будьте уважні, під малюнки дерев я сховаю зайчика.
  • Чому він має ховатися?
  • Який зайчик? (боягузливий)
  • Ви повинні уважно подивитися, де зайчик і сказати мені:

(утворення орудного відмінка)

  • Під ялинкою зайчик.
  • Під осикою зайчик.
  • Під смерекою зайчик.
  • Під дубом зайчик.
  • А який зайчик? (сірий)
  • Давайте додамо це слово.
  • Під ялинкою сірий зайчик …

Вправи для зору.

  • Намалювати ялиночку очима, починаючи з вершечка.
  • На ялиночку повісимо декілька шарів. Намалюємо їх очима.
  • Якого кольору шари ви малювали (розвиток уяви)
  • Повісимо ще ромб. Намалюємо його очима. Назвіть його колір.

Підсумок.

- Повторення вправ артикуляційної гімнастики.

До змісту

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Майструк Руслана Миколаївна, Дошкільний навчальний заклад ясла-садок компенсуючого типу №35 для дітей з вадами зору м. Рівного

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна