Закрити
Коли гра не доводить до добра
17 Березня 2014, 15:48 , Переглядів: 4233
FacebookTwitterLivejournal
Коли гра не доводить до добра Фото: http://f-lite.ru Коли гра не доводить до добра

Навчально-виховний проект для ІІ молодшої групи ДНЗ участника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Анотація

Дана робота присвячена організації проектної діяльності з дітьми дошкільного віку по формуванню основ безпеки життєдіяльності. Автор висвітлює особистий погляд на цю проблему в аспекті соціального розвитку, розкриває шляхи, дає практичні рекомендації з власного досвіду роботи.

Актуальність

«Жити у злагоді з довкіллям та у згоді з самим собою –мистецтво і наука, які дитина має опановувати поступово, з перших років свого життя»  О. Кононко

Загальновідомо, що дитинство -це унікальний період у житті людини. Саме в цей час формується здоров’ я, відбувається становлення особистості. Досвід дитинства багато чому визначає доросле життя людини. На початку шляху поруч із беззахисним і довірливим малюком перебувають найголовніші в його житті-це батьки та вихователі. Завдяки їх коханню і турботі, емоційній підтримці дитина росте і розвивається, в неї виникає довіра до світу й оточуючих її людей. Нам би із вами хотілося б для наших дітей щастя. І всі наші спроби уберегти їх від бід та знегод продиктовані цим.

Ні для кого не таємниця, що соціальна та екологічна  обстановка, яка склалася в сучасному світі, викликає велике занепокоєння. За останні роки збільшилась кількість пожеж, дорожньо-транспортних пригод, в  яких гинуть діти. Сьогодні існує така реальність, що у сучасному світі ніхто не застрахований ні від соціальних потрясінь, ні від стихійних лих, ні від екологічних катаклізмів, ні від подальшого зростання злочинності, ні від економічної нестабільності. На жаль, наша ментальність ігнорує  безцінність людського життя, тому надзавдання у тому, щоб діти зрозуміли : людський організм-складне і дуже вразливе створіння природи, і своє добре здоров’я, своє життя треба вміти берегти й захищати.

Про актуальність цієї теми можна говорити багато. Як зберегти здоров’ я дітей? Як допомогти їм розібратися в різноманітті життєвих ситуацій ? Як навчити допомагати одне одному ? Аналізуючи поняття «екстремальний», «безпека», ми розуміємо: те, що для дорослого перестає бути проблемною ситуацією, для дитини може бути такою. Особливу тривогу ми відчуваємо за маленьких беззахисних громадян-дошкільнят. З перших років життя допитливість дитини, її активність у питаннях пізнання навколишнього світу інколи буває небезпечною для неї. Формування безпечної поведінки неминуче пов’ язане з цілою низкою заборон. І дорослі люди часом не помічають, як вони повторюють слова «не чіпай», «відійди», «не можна». Або,  навпаки,  намагаються пояснити щось шляхом тривалих і не завжди зрозумілих дітям наставлянь.

Безпека – це не просто обсяг знань, але й уміння правильно поводитися в різних життєвих ситуаціях,  а формування життєвої компетентності з безпеки життєдіяльності - це процес пізнання соціальної дійсності, який повинен відображатися в різноманітній дитячій діяльності (ігровій, продуктивній, пізнавальній, мовній, фізкультурно-оздоровчій, музично - ритмічній). Діти можуть опинитися в непередбачуваних ситуаціях на вулиці та вдома, тому головним завданням дорослих є стимулювання розвитку у них самостійності та відповідальності. Через це більше ваги треба приділяти організації різних видів діяльності, спрямованих на набуття дітьми певних навичок поведінки, досвіду. Адже все, чого навчають дітей, вони повинні вміти застосовувати в реальному житті, на практиці. Щоб забезпечити гармонійний розвиток дитини, потрібно формувати у малят усвідомлення цінності свого життя і здоров’я, вироблення стереотипів безпечної поведінки в довкіллі.

Очікуваний результат:

 • створення осередку безпеки в групі,
 • поповнення методичної бази новими посібниками щодо висвітленої проблеми,
 • створення ефективно діючої системи  роботи з дітьми молодшого дошкільного віку з формування основ безпеки життєдіяльності,
 • підвищення рівня  поінформованості батьків щодо формування безпечної поведінки у дошкільників.

Мета проекту: ознайомити молодших дошкільників  з правилами безпечного перебування вдома, на вулиці.

Завдання : розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу; виховувати самостійність, бережливе ставлення до здоров’я, навички культури поведінки, правила обачності; роз’яснити, що користуватися побутовими приладами можна лише разом із дорослими. Навчати правил дорожнього руху. Довести до свідомості дітей, що спілкування з незнайомцями може бути небезпечним.

Обладнання : ілюстрації з безпеки життєдіяльності, атрибути до сюжетно-рольових ігор «Дорога», «Сім’ я».

І етап. Мотиваційно – інформаційний

1. Розгляд ілюстрацій «Небезпечні предмети»

Мета: формувати елементарні основи безпеки та норми поведінки в надзвичайних ситуаціях. Дати уявлення про те, що необережне користування ріжучими та колючими предметами може привести до біди.

2. Бесіда. Питання до дітей:

- Що ви бачите на цих малюнках?

- Чи варто гратися цими предметами?

- Чим вони можуть бути небезпечними?

3. Сюжетно – рольова гра «Тривога» (правила поведінки в екстремальних ситуаціях)

4. Робота з батьками

Батьківський всеобуч «Безпека вашого малюка»

ІІ етап. Репродуктивний

1. Читання казки «Вовк і семеро козенят»

Мета: познайомити дітей із правилами поведінки при спілкуванні з незнайомими людьми на прикладі знайомої казки. Учити відповідати на питання за змістом казки. Виховувати співчуття, бажання допомагати ближньому в біді.

2. Питання до дітей:

- Що трапилося з козенятами?

- Чому?

- Чи можна спілкуватися з незнайомими людьми?

3. Бесіда з дітьми. Кіднепінг «Зустріч з незнайомими людьми» (дії дитини).

4. Заняття на тему: «В світі небезпечних предметів»

5. Моделювання ситуації: «Я і незнайомець»

6. Заняття на тему: «Гра на дорозі»

7. Робота з батьками

Консультація «Безпека життєдіяльності дитини вдома»

Пам’ятка «Що не можна робити на вулиці?», «Де небезпечно грати».

ІІІ етап. Узагальнюючий

 1. Створення колажів «Небезпечні і безпечні іграшки»
 2. Розвага на закріплення правил з особистої безпеки «Тато, мама, я- безпечна сім’я»
 3. Конкурс на кращу книжку – саморобку серед батьків «Абетка безпеки»
 4. Розповідь вихователя про ігри з небезпечними предметам та про ігри в небезпечних місцях
 5. Гра «Лялька захворіла»
 6. Робота з батьками

Консультація: «Де небезпечно грати»

ІV етап. Творчий

 1. Лялькова вистава «Кицькін дім».
 2. Заняття «У світі небезпечних предметів».
 3. Сюжетно – рольова гра «Я вдома сам».
 4. Розповідь вихователя про стосунки з незнайомими.
 5. Гра «Я і незнайомець».

V етап. Рефлексійно – оцінювальний

 1. Узагальнююче заняття на тему «Допоможемо звірятам».
 2. Створення відеотеки «Коли гра не доводить до добра».
 3. Розміщення інформації на сайт ДНЗ, підсумки проведення сучасного творчого проекту з батьками «Коли гра не доводить до добра».
Джерело: Острів знань
Автор: Мироненко Вікторія Петрівна, Дошкільний навчальний заклад ясла-садок № 27 «Зірочка», Донецька область, м.Артемівськ

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна