Закрити
Семінар-практикум для педагогів "Формування гендерної культури вихователя"
27 Лютого 2014, 16:24 , Переглядів: 4224
FacebookTwitterLivejournal
Семінар-практикум для педагогів Фото: jennyeuk.wordpress.com Семінар-практикум для педагогів "Формування гендерної культури вихователя"

Робота учасника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Мета: розвиток педагогічної рефлексії; надання педагогам практичних матеріалів, що сприяють гендерному вихованню дітей дошкільного віку; підвищення психологічної компетентності в даному питанні.

Обладнання: мольберти, білий папір, маркери, ватман із схематичним зображенням дівчинки і хлопчика.

Тривалість: 1-1,5 год.

Хід роботи

Привітання

(обговорення правил для учасників семінару; налаштування учасників на позитивну взаємодію, зняття емоційного напруження).

Вправа "Що таке ґендер"

Мета: ідентифікація поняття "ґендер" та його відмінність від поняття "стать".

Спочатку проводиться коротка дискусія щодо справедливості тверджень:

 • Домашнє господарство – справа жінки, а не чоловіка.
 • Кар’єра заважає жінці бути хорошою жінкою та матір’ю.
 • Чоловік мусить бути главою сім’ї та контролювати сімейне життя.

Далі варто дати визначення поняття "ґендер":

(У психології та сексології під поняттям "ґендер" розуміється сукупність стандартів і сценаріїв поведінки, котрі суспільство визначає як "жіночі" і "чоловічі", котрі виражаються у двох головних категоріях — маскулінність і фемінність. Вони, у свою чергу, виявляються у стилі одягу, способах ходіння та говоріння, у манерах, захопленнях та інших способах поводження.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) використовує термін ґендер для визначення "соціально обумовлених ролей, моделей поведінки, діяльності, а також атрибутів, які дане товариство вважає необхідними для чоловіків і жінок". Організовуючи гендерне виховання, важливо розуміти, що анатомічні та біологічні особливості є лише потенційними можливостями психічних відмінностей між хлопчиками та дівчатками. Ці відмінності формуються під впливом соціальних факторів – суспільства та виховання).

Обговорення: обговорюється із групою визначення "ґендер", як і наскільки правильно група його зрозуміла. Слід окреслити "ґендерні ролі" чоловіків і жінок, як вони з’являються.

- Чим відрізняється поняття "ґендер" від поняття "стать"?

(Стать — біологічно (генетично) зумовлений поділ біологічних організмів на самців та самиць (для людей — на чоловіків та жінок). У більшості організмів стать визначається набором специфічних статевих хромосом. При цьому одна з статей є гомохромосомною (2 однакові хромосоми: у людей це жінка, набір ХХ), а інша — гетерохромосомною (2 різні хромосоми: у людей це чоловік, набір ХУ).

Гра "Ґендер – це… "

Мета: закріплення знань про ґендер.

Обладнання: невеличкий м’ячик.

Учасники стають в коло, беруть в руки невеличкий (тенісний) м’ячик і проговорюють свої думки щодо поняття "ґендер", кидають комусь у колі з пропозицією висловити свою асоціацію. Гра продовжується, допоки всі чи принаймні більшість у колі висловлять своє бачення поняття "ґендер".

Підсумок: Ґендер – це те, що стосується всіх нас. Це не якесь іноземне слово, яке нас не стосується і не зачіпає наше життя. Насправді, це поняття досить сильно впливає на нас, наше майбутнє, відносини між людьми.

Вправа "Ось моя позиція"

Мета: за короткий час оцінити наявність ґендерних стереотипів у групі.

У різних кутках кімнати прикріплено плакати "ТАК" та "НІ". Групі пропонується стати посередині кімнати і визначатися стосовно тверджень, які тренер буде зачитувати (див. нижче). Якщо хтось погоджується, то швидко переміщається в бік плакату "ТАК", якщо не погоджується – в бік плакату "НІ". Ті, що не впевнені, залишаються на місці.

Твердження:

 • Жінки за своєю природою більш мирні.
 • Справжні чоловіки небагатослівні.
 • Жінка може виконувати будь-яку роботу не гірше, ніж чоловік.
 • Дівчата – балакучі і не вміють тримати язика за зубами.
 • Юнаки за своєю природою егоїстичніші, нездатні до співпереживання та емоційної підтримки.
 • Жінки за своєю природою краще піклуються про дітей.
 • Дівчата від природи співчутливі й завжди орієнтовані на надання допомоги
 • Суспільство побудоване на несправедливій експлуатації жінок.
 • Родина – головне призначення жінки.
 • Дівчата емоційніші, вразливіші, мають слабшу нервову систему, тому відразу – в сльози.
 • Необхідно змінити традиційну систему розподілу ролей у суспільстві.
 • Чоловіки краще справляються з керівними посадами і більше розуміються в політиці, економіці, науці.
 • Зміни, які відбуваються у суспільстві, не повинні змінювати традиційної ролі жінки та чоловіка.

По закінченню вправи варто провести коротке обговорення вибору позиції присутніми.

Індивідуальна робота з бланками тесту "Збереженнягендерної рівноваги у вихованні дітей" (розробл. Т.В.Говорун, О.М.Кікінеджі)

Твердження Ключова відповідь
1) Хлопчики більше, ніж дівчатка, обдаровані в математиці. 1) Дівчатка і хлопчики однаково обдаровані, усе залежить від подальшого виховання та навчання.
2) Хлопчики краще можуть оцінити складну ситуацію й мислять логічно, на відміну від дівчат. 2) Це не так. Дівчатка можуть розв’язувати складні завдання не гірше від хлопчиків.
3) Дівчатка більше чутливі до атмосфери, у якій живуть, важче переносять біль та страждання. 3) Навпаки, на хлопчиків легше впливати, тому їм важче перенести розлуку з батьками. Хлопчики чутливіші до болю, страждання, тому що змалечку їх вчать, що чоловік не повинен плакати чи скаржитись.
4) Дівчатка вміють краще висловлюватись. 4) До 10 років різниця між хлопчиками і дівчатками невелика, потім дівчата здебільшого краще висловлюються.
5) Дівчатка більш комунікабельні, віддають перевагу великій компанії, а не вузькому колу друзів. 5) Навпаки, дівчата віддають перевагу одній-двом подругам. Саме хлопчики збираються у великі компанії.
6) На дівчат легше впливати. 6) Навпаки, хлопчики схильні брати „на віру” погляди компанії. У процесі їхнього виховання слід це пам’ятати, дівчатка зазвичай дотримуються своєї думки.
7) Суперництво серед дівчаток трапляється частіше, ніж серед хлопчиків. Все залежить від особистості. Бути суперниками і "мірятися силами" між собою можуть і дівчатка і хлопчики.
8) Дівчатка боязкіші. Дівчатка не такі боязкі, як багатьом здається. Вони можуть бути рішучішими та сильнішими від хлопчиків.

Інформаційне повідомлення "Психофізіологічні особливості розвитку хлопчиків та дівчаток"

Проблема психофізіологічних відмінностей між хлопчикам та дівчатами є предметом вивчення диференційної психології. Серед основних питань, є визначення науково обґрунтованих статевих відмінностей, що не є віддзеркалюванням гендерних стереотипів, дослідження природи цих відмінностей та їх впливу на особистість.

За результатами досліджень виявлено певні статеві розходження в дітей щодо уваги. Так, у дівчаток спостерігається перевага у вибірковості й обсязі уваги. Вони орієнтуються на швидкість, хлопці – на точність. Хлопчики краще працюють з новим, а дівчатка – зі звичними шаблонними стимулами.

Статеві розходження в пам’яті пов’язані з характером матеріалу, який запам’ятовується, хлопчики запам’ятовують краще технічний матеріал, ніж вербальний, а дівчата однаково добре запам’ятовують обидва.

Щодо мовних здібностей, у більшості характеристик виявляється перевага дівчат, яким більш притаманна чітка артикуляція, вони мають багатий словниковий запас, високий рівень розвитку мови та мовних навичок, декодування мови, правильність асоціацій, значеннєве розуміння мови, природні психолінгвістичні здібності.

У математичних здібностях спостерігаються відсутність статевих розходжень щодо обчислювальних здібностей.

Статеві розходження агресивності відносяться до найбільш стійких, починаючи з раннього віку.

Хлопчики перевершують дівчат у відкритій фізичній агресії, а дівчата частіше звертаються до прихованої вербальної агресії.

(Робота із зображеннями дівчинки та хлопчика на основі таблиці "Спробуйте порівняти та оцінити різницю": на ватмані схематично зображено силуети дівчинки, хлопчика, окремо дібрано для них "одяг", на якому написано особливості сприймання та розвитку. Повідомляючи по відмінності між пам’яттю чи проявами емоцій хлопчика/дівчинки "одягаємо" їм одяг).

Спробуйте порівняти та оцінити різницю

Хлопчик Дівчинка
Генетично орієнтовані на прогрес та набуття нового. Генетично орієнтовані на виживання та збереження набутого.
Отриману інформацію аналізують лівою півкулею. Отриману інформацію аналізують правою півкулею.
Ставлять запитання для отримання конкретної інформації. Запитує, щоб встановити контакт.
Відповідаючи, дивиться просто перед собою. Відповідаючи, дивиться в очі, шукаючи в них підтвердження правильності своєї відповіді.
Краще працює, коли необхідно розв’язати нове завдання, але якість, акуратність виконання невисокі. Висока якість виконання та акуратність.
Спрямовані на розв’язання нових, нестандартних завдань. Спрямованість здебільшого на типові завдання.
Короткочасно, але яскраво і вибірково реагують на емоційний чинник. Швидко долають пік емоційної активності, реагують на перших хвилинах розмови. Не можуть довго утримувати емоційне напруження. В ситуації діяльності, що викликає емоції, різко наростає загальна активність.

Рухавка "Подарунки"

Мета: порухатися групі та введення присутніх у ґендерну проблематику; зняття м’язового та емоційного напруження.

Присутні встають у коло. Пояснення ситуації: на Новий рік усі члени родини: мама, тато, син і донька – отримали подарунки і відразу почали ними користуватися. Далі пропонується групі повторювати за тренером рухи, що показують, як користуються цими подарунками. Причому повторюються всі рухи: тобто спочатку перший, до якого додається другий, потім третій і, нарешті, виконуються всі чотири рухи одночасно.

Варіант І:

 • Мама отримала в подарунок пилку (правою рукою зображайте, неначе пиляєте дошку).
 • Тато – гребінець (лівою рукою неначебто гребінцем розчісуйте волосся, продовжуючи правою пиляти).
 • Донька – лижі (ногами зображаєте ходьбу на лижах, при цьому обидві руки продовжують робити свої рухи).
 • Син – ляльку, що говорить "мама" і хитає головою (до попередніх рухів додайте кивки головою і слова "ма-ма").

Варіант ІІ:

 • Мама отримала в подарунок доміно.
 • Тато – м’ясорубку.
 • Донька – ролики.
 • Син – хула-хуп (обруч, що крутять на талії).

Підсумок: Можливо, когось дивує невідповідність подарунків? Чому? Що, татові не потрібен гребінець? Чи мама не має права грати в доміно? А синові непотрібна лялька? А як же він буде вчитися доглядати за маленькими дітьми? Йому ж буде складно стати гарним татусем.

Вправа "Проблемна ситуація"

Мета: розкриття особливостей статевої освіти батьків.

Учасники розподіляються на 4 підгрупи, кожна з яких отримує завдання: вирішити проблемну ситуацію. Приклади ситуацій, що використовуються:

 1. Дитина вибрала зручне місце і на самоті розглядає те, що "заборонено" дорослими. Ви застаєте дитину за цим цікавим для неї заняттям. Ваші дії.
 2. У вбиральні діти, вибравши хвилинку, показують одне одному статеві органи. Ви це помітили. Ваші дії.
 3. Ви помітили, що батьки часто цілують дівчинку у вуста. А потім ця дитина підходить до вас, говорячи: "Дядя Юра смачно цілується". Що робити?
 4. Батьки звернулись до вас із запитанням: "Що сказати, коли дитина запитує про свою появу на світ?" Як відповідати на ці та подібні запитання?

Гра-змагання "Іграшки для хлопчиків, іграшки для дівчаток"

Педагоги поділяються на 2 команди. Перша називає іграшки, якими частіше грають хлопчики, друга – дівчатка. Називають по черзі. Переможе та команда, яка більше іграшок назве.
Запитання для обговорення: Чи потрібен чіткий розподіл іграшок на іграшки для хлопчиків і для дівчаток?

Узагальнення: хлопчикам потрібно грати і ляльками, і м’якими іграшками. Дівчаткам необхідно гратись машинками та будувати будиночки. Це частина пізнання не лише протилежної статі, але й пізнання світу. Також необхідні усі інші іграшки: мозаїки, пазли, набори для творчості, настільні ігри, м’ячі тощо. Окремо варто назвати набори шиття та в’язання. Ця традиційно "не чоловіча" робота дуже корисна хлопчикам 5-7 років. По-перше, справжньому чоловіку завжди стане в нагоді вміння пришити ґудзик, а по-друге, така робота сприяє розвитку дрібної моторики, яка в силу певних обставин у чоловіків розвинена гірше, ніж у жінок.

Вправа "Чарівна паличка"

Мета: актуалізувати досвід присутніх, отриманий на занятті.

Обладнання: невелика паличка (естетично оформлена).

- А зараз поділимося своїми враженнями щодо сьогоднішнього заняття, підведемо підсумки. При цьому будемо дотримуватися умови: говорити має право лише той, хто має в руках "чарівну паличку" (бажано мати спеціальний предмет, але його роль може відігравати маркер, ручка тощо). "Чарівна паличка" зберігає свою силу лише протягом 30 секунд. Коли вони закінчуються, "паличку" необхідно передати далі по колу.

Пам’ятка для педагогів

(по закінченню семінару отримують усі учасники)

 1. Не забувайте, що перед вами не просто дитина, а хлопчик чи дівчинка з певними особливостями мислення, сприйняття, емоційного розвитку.
 2. Ніколи не порівнюйте хлопчиків і дівчаток; не ставте одних за приклад іншим.
 3. Навчаючи хлопчиків, опирайтеся на їхню високу пошукову активність, сміливість.
 4. Навчаючи дівчаток, не тільки розбирайте з ними принцип виконання завдання, але й навчайте їх діяти самостійно, а не за заздалегідь розробленими схемами.
 5. Роблячи зауваження хлопчику, пам’ятайте про його емоційну чутливість і тривожність. Викладіть йому коротко й точно своє невдоволення. Хлопчик не здатний довго втримувати емоційну напругу, незабаром він перестане вас слухати і чути.
 6. Роблячи зауваження дівчинці, пам’ятайте про її емоційну бурхливу реакцію, що завадить їй зрозуміти, за що її сварять. Спокійно розберіть її помилки.
 7. Знайте, що дівчатка можуть вередувати, здавалося б, без причини або з незначного приводу через втому (виснаження правої "емоційної" півкулі мозку). Хлопчики в цьому випадку виснажуються інтелектуально (зниження активності лівої "раціонально-логічної" півкулі). Дорікати їм за це не доречно.
 8. Не забувайте, що оцінка, дана вами дитині, завжди суб’єктивна й залежить від вашого типу асиметрії півкуль. Можливо, ви належите до різних типів мозкової організації й по-різному мислите.
 9. Пам’ятайте: не знати, не вміти, помилятися – для дитини норма.
 10. Для успішного навчання ми повинні свої вимоги перетворити на бажання дитини.
Джерело: Острів знань
Автор: Васильєва Людмила Іванівна, практичний психолог, спеціаліст ІІ категорії ДНЗ № 28 м.Рівне

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна