Закрити
Батьківська світлиця "Гендерна культура дорослих"
25 Лютого 2014, 12:52 , Переглядів: 2290
FacebookTwitterLivejournal
Батьківська світлиця Фото: vitamarg.com Батьківська світлиця "Гендерна культура дорослих"

Робота учасника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Діти не люблять слухатись
своїх батьків, зате охоче їх
наслідують.

Г.К.Честертон

Привітання.

Вправа "Криголам"

Мета: зняття емоційного напруження, налаштування на позитивну роботу в групі; формування взаємодовіри.

- Нашу зустріч ми розпочнемо зі спогадів. Усі ми родом з дитинства. Згадайте, будь-ласка, свою улюблену дитячу іграшку. (Обговорення).

Інформаційне повідомлення

Ми всі дедалі частіше чуємо і використовуємо слово "ґендер". Часто думають, щоцепоняття, яке торкаєтьсявиключнозахисту прав жінок. Протеце не так. В нашійкраїніприйнято Закон про рівні права та можливостіжінок і чоловіків. Отже ґендер – це те, щостосується нас всіх, бовсі ми є людьми, і, як все живе в природі, поділяємося на двістаті. Чим же ґендервідрізняєтьсявідстаті? Чомувважається, щопоняття "ґендер" є ключовим у поступі будь-якоїкраїнидодемократії і щасливого, заможногожиття? Саме над цим ми будемороздумувати і самецебудемоаналізуватисьогодні.

Чим старшими ми стаємо, тим частіше помічаємо, що повторюємо слова, почуті в дитинстві від мами з татом, і  взагалі дивимось на світ, керуючись їх точкою зору.

З роками кожен з нас все більше розуміє те, на що вже давно звернули увагу психологи: образ думок дорослої людини, її манера поведінки, особливості відносин з іншими людьми закладаються ще в дитинстві під впливом прикладу власних батьків. Особливо це стосується шлюбно-сімейних відносин та батьківських установок.

Якщо в батьківській сім’ї домінувала сильна енергійна мати, яка ще й приділяла дочці максимум уваги, то у дівчинки на маминому прикладі формується теж активна материнська позиція. Надалі вона прагне стати своїм близьким надійною та турботливою матір’ю, яка все знає і завжди готова допомогти.

Якщо ж главою сім’ї був батько, то жінка швидше за все засвоїть роль дочки. Вона збереже в собі маленьку дівчинку, якій легше притулитись до чийогось сильного плеча, ніж самій нести вантаж вирішення життєвих проблем.

У подібному становищі опиняються і чоловіки. Маючи в дитинстві приклад сильного домінуючого батька, хлопчик прагне бути подібним до нього і переймає батьківську роль – роль господаря і глави, відповідального за свої рішення і готового стати опорою близьким.

Якщо ж батько з якихось причин не був таким прикладом і реальна перевага була на стороні матері, то у хлопчика формується пасивна синова позиція. В його житті жінка завжди буде потрібна для того, щоб отримати від неї материнську підтримку, поплакати.  

Вправа "Ця дитина – хлопчик чи дівчинка?"

Мета: визначити наявність гендерних стереотипів у батьків.

Ведучий зачитує батькам історії про дітей, які не містять інформації про стать дитини. Завдання батькам – визначити можливу стать дитини.

Приклади описів:

 • Я знаю дитину, якій подобається усе робити без допомоги дорослих. Ця дитина любить їздити в гості до бабусі, дідуся.
 • Я знаю дитину, яка понад усе полюбляє малювати, гратись машинками та м’якими іграшками.
 • Я знаю дитину, якій дуже подобається слідкувати за порядком в будинку. Вона охоче прибирає, складає речі, допомагає мити посуд.

Гра-змагання  "Іграшки для хлопчиків, іграшки для дівчаток"

Мета: ознайомити з елементами гендерної культури, зменшення ролі гендерних стереотипів.

Батьки поділяються на 2 команди. Перша називає іграшки, якими частіше грають хлопчики, друга – дівчатка. Називають по черзі. Переможе та команда, яка більше іграшок назве.

Запитання для обговорення: Чи потрібен чіткий розподіл іграшок на іграшки для хлопчиків і для дівчаток?

Узагальнення: хлопчикам потрібно грати і ляльками, і м’якими іграшками. Дівчаткам необхідно гратись машинками та будувати будиночки. Це частина пізнання не лише протилежної статі, але й пізнання світу. Також необхідні усі інші іграшки: мозаїки, пазли, набори для творчості, настільні ігри, м’ячі тощо. Окремо варто назвати набори шиття та в’язання. Ця традиційно "не чоловіча" робота дуже корисна хлопчикам 5-7 років. По-перше, справжньому чоловіку завжди стане в нагоді вміння пришити ґудзик, а по-друге, така робота сприяє розвитку дрібної моторики, яка в силу певних обставин у чоловіків розвинена гірше, ніж у жінок.

Вправа "Що ми говоримо?"

Мета: закріплювати навички гендерної культури.

- Ви не прислухались до того, як ми зазвичай говоримо до власних дітей, чоловіка чи дружини? Я пропоную вам проаналізувати окремі вислови, які досить часто є у нашому використанні, замислитись над тим, що вони в собі несуть і чим їх можна замінити.

 • Ти поганий, ображаєш мене (маму/тата), я від тебе піду до іншої дитини.
  • почуття провини, страхи, тривожність, відчуття самотності, порушення сну, надмірне занурення у свій внутрішній світ;
  • я ніколи тебе не залишу, ти – найкращий (найкраща)!
 • Ти зовсім як твій тато (мама)!
  • труднощі в спілкуванні з батьками, нехтування одного з батьків, впертість;
  • тато - чудова людина, мама у нас –   розумниця!   
 • "Як тобі не соромно плакати? Ти ж хлопчик!"
  • занурення у внутрішній світ, невміння висловити свої почуття, закріплення синдрому інтимофобії – коли чоловік підсвідомо ухиляється  від довірчих  взаємин із дружиною.    
  • Тобі боляче? Давай ми обробимо ранку разом. (Поважайте образу/біль  хлопчика. Здатність до ніжності, співчуття може сформувати у хлопчика саме мати).
 • "Ти ж чоловік! От і поводь себе відповідно!"
  • неприйняття власної статі; активний протест усім загальноприйнятим  нормам одягу та поведінки, як представника певної статі;
  • Поглянь, сину, справжній чоловік робить ось так! (Чоловік – це відповідальність. Пишайтесь своїм сином!)   

Ми заохочуємо наслідування дитиною одного з батьків (своєї статі), як еталону для малюка. Так у дівчинки виробляється палке бажання стати маленькою кокетливою жінкою ( і батько повинен бачити  у доньці майбутню жінку, дарувати квіти, робити компліменти – лише тоді з неї виросте жінка, яка знатиме собі ціну, яка дійсно зможе бути хорошою дружиною та матір’ю. А хлопчик зростає "чоловіком-лицарем", якщо батько привчає хлопчика до чоловічих видів діяльності і миття посуду для нього – це допомога жінці, мамі, а не жіноча справа. Мама, в свою чергу, має сформувати в сина почуття ніжності до себе, до жінки загалом, бажання захистити та допомогти в разі потреби.

Джерело: Острів знань
Автор: Васильєва Людмила Іванівна, практичний психолог, спеціаліст ІІ категорії ДНЗ № 28 м.Рівне

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна