Закрити
Гра та математика
02 Липня 2013, 16:22 , Переглядів: 3224
FacebookTwitterLivejournal
Гра та математика Фото: http://dom-sweet-dom.ru Гра та математика

Усім відома така проблема: дивлячись на розвиток дитини, кожний батько, кожна мати захоплюються її здібностями: "Моя дитина найталановитіша!". Для багатьох батьків незрозуміло, чому їх здібна дитина з роками втрачає вогник пізнання, стає зовсім байдужою до навчання. Навчання стає тягарем і для дітей, і для батьків.

Усім відома така проблема: дивлячись на розвиток дитини, кожний батько, кожна мати захоплюються її здібностями: "Моя дитина найталановитіша!". Для багатьох батьків незрозуміло, чому їх здібна дитина з роками втрачає вогник пізнання, стає зовсім байдужою до навчання. Навчання стає тягарем і для дітей, і для батьків.

Розберемося в одній з причин того, що дитина з часом все гірше вчиться і запропонуємо декілька порад, як допомогти дитині не втратити бажання пізнавати світ через навчання.

З дитиною дошкільного віку батьки грають. Згадаймо навіть таку гру: "Сорока – злодійка кашку готувала, діток годувала: цьому дала – він дрова рубав, цьому дала – він щепу лупив, цьому дала – він воду носив, цьому дала – він піч палив, а цьому нічого не дала, він нічого не робив".

Промовляючи це, мати загинає по черзі пальчики дитини. Ця гра пропонується дітям 5-7-місячного віку. А вона ж є грою розвиваючою математичного напрямку. Батьки самі знають такі ігри, бо з ними грали їх батьки.

Але як тільки дитина пішла до школи, батьки перестають грати з нею. "Треба вчитись", - повторюють часто і вчителі, і батьки, забуваючи про те, що можна вчитись, граючись. Замість гри діти багато часу проводять перед екраном телевізора, особливо восени і взимку. Це пасивне сприйняття світу, негативно впливаючи на стан здоров'я, дещо дає в інформативному плані. Але того розвитку, який потрібен для становлення характеру, здібностей дитини, таким шляхом отримати неможливо.

Конан Дойль вклав до вуст Шерлока Холмса такі прекрасні слова: "Найдосконаліший мозок ржавіє без дії".

Мені можуть заперечити: "Гра – це несерйозно". Але давайте звернемося до досвіду людства. Ще в VIII-X ст. існував так званий арабський стиль навчання, який вимагав "научати, не стомлюючи, наставляти, розважаючи".

Нідерландський вчений Йохан Хейзінга (1872-1945) написав видатну працю "Хомо луденс" ("Людина граюча") – про сутність і значення гри як джерела культури. Хейзінга вміщає в ігровий простір не тільки мистецтво, а й науку, юриспруденцію, побут тощо. Він виділяє такі моменти значення гри: гра стверджує порядок, ігрові правила цілком непорушні, гра має консолідуючу силу, гра скасовує "буденне" життя .

Поясню термін "скасування буденного життя". Усі ви пам'ятаєте фільм "Джентльмени удачі", де прекрасний актор Є.Лєонов грає завідуючого дитячим садочком. Згадайте момент, коли до нього прийшла вихователька і поскаржилась, що діти погано їдять кашу. Що зробив завідуючий? Він прийшов у групу і сказав: "Діти, сьогодні сніданок відміняється. Ми будемо приймати участь у космічному польоті на Марс. Візьміть космічні ложки і добре заправтесь, бо до обіду ми не повернемось". Діти хором крикнули "Ура!" – і всі з'їли свою кашу.

Можу навести ще приклад стосовно скасування "буденного" життя зі своєї практики. Усі знають, що уроки, на яких вчать виконувати дії зі звичайними дробами, досить нудні. Але бачили б ви, з яким захопленням діти вирішують ці приклади, якщо проводиш урок у вигляді гри "Подорож до країни знань"! На дошці плакат, на якому намальовані річка, гори, Змій-Горинич. Це перепони, які можна подолати, вирішивши приклад. От три команди (три ряди) і змагаються. Як тільки подолати перепону, прапорець переставляється в наступне місце. Перемагає та команда, яка перша потрапила в країну знань, подолавши останню перепону. Крім морального задоволення, учні отримують оцінки, а члени команди переможців отримують медалі "Переможцю обчислювального центра".

Треба підкреслити, що під час гри формуються функціональні навички дитини: прийняття рішення, враховування думок інших; виховується відповідальність. Ну що, шановні батьки, я переконала вас у тому, що з дітьми треба грати не тільки в дошкільному віці?

Я пропоную вам декілька таких розвиваючих ігор, більшість з яких математичні, тому що я – вчитель математики.

1. На дачній ділянці або у бабусі на сільському городі.

Запропонуйте дитині виміряти площу городу і площу, засаджену картоплею чи іншими культурами. Потім треба з'ясувати, яка частина городу засаджена картоплею, якій відсоток це складає. Якщо розвивати менеджерські здібності дитини, то можна розглядати і наступне питання: чи раціонально використана земля, може, краще меншу площу засадити картоплею, а може, навпаки, більшу. Я, наприклад, знайома з однією вчителькою біології, яка так раціонально ділить свою дачну ділянку під посадку тих чи інших овочевих, фруктових культур, що збирає кожного року гарний врожай.

2. "Не зіб'юсь".

Під час відпочинку на природі дітям можна запропонувати цю гру. Треба крокувати вперед, рахуючи при цьому. Але замість чисел, які діляться на два або три тощо, говорити: "Ой, не зіб’юсь". Добре, коли в грі приймають участь декілька дітей.

3. "Конструкторське бюро".

У багатьох дітей виникають проблеми, коли вони починають вивчати геометрію, тому що не всі мають розвинуті геометричні, просторові уявлення. Є щасливчики, яким вміння виявляти розташування геометричних фігур, а потім переносити це на малюнок подарувала сама природа. Такі діти вміють гарно малювати, креслити. Це дає їм можливість з легкістю вивчати як планіметрію, так і стереометрію.

У більшості ж дітей ці геометричні уявлення треба розвивати. На початковому етапі пропоную так зване "конструкторське бюро". Це гра, в якій треба скласти геометричну фігуру з декількох частин.

Наприклад: скласти квадрат з семи частин.

Тільки на перший погляд здається, що це просто. Перемалюйте ці геометричні фігури на окремий аркуш, виріжте їх, а потім спробуйте скласти квадрат. Скільки у Вас часу піде на цю роботу? А потім запропонуйте це зробити своїй дитині. Може, вона зробить це скоріше за Вас?

До речі, ще у 80-х роках ХХ століття на деяких американських виробництвах, приймаючи на роботу на посаду інженера-конструктора, пропонували складати такі головоломки. Якщо людина за певний час не справлялася із завданням, то на роботу не брали. Одна з таких головоломок пропонувалась на американській виставці в Москві. Вона не набагато складніша за попередню, але в ній є одна невеличка таємниця. Ось ця головоломка: "Складіть квадрат". 

На полицях магазинів, де продаються креслярські приладдя, можуть бути такі головоломки. Це пластмасові коробочки, в яких складені геометричні фігури. Ви просто на них ніколи не звертали уваги.

Для розвитку просторових уявлень можна використовувати палички або навіть сірники. Наприклад, скласти чотири трикутники з шістьох сірників. Можна наводити ще багато прикладів, коли за допомогою гри у дитини розвиваються і логічне мислення, і пам’ять, і конструкторські здібності тощо.

Зважте на це, шановні батьки, і ви зрозумієте, що, граючи з дітьми ви допоможете їм оволодівати знаннями на найвищому рівні, а тим самим збережете їх здоров’я і допоможете не загубити бажання навчатись.

Джерело: http://pleschool.ucoz.ua
Видалити Відміна
Забанити Відміна