Закрити
Не треба смітити! Як навчити дітей ощадливості
10 Липня 2012, 03:10 , Переглядів: 5256
FacebookTwitterLivejournal
Не треба смітити! Як навчити дітей ощадливості Не треба смітити! Як навчити дітей ощадливості

Авторська стаття про зміст програм з екології для дошкільних установ у європейських країнах.

Екологічно грамотна поведінка дуже часто узгоджується з принципами раціональності, ощадливості, продуманого ставлення до покупок, до свого часу, до організації навколишнього середовища. І навчити цього всього дітей можуть, звичайно ж, тільки дорослі - батьки і вихователі.

У європейських садах дітям викладають такі правила поведінки:

Не треба смітити! Як навчити дітей ощадливості

 • не брати того, що їм не потрібно;
 • не викидати те, чим ще можна користуватися;
 • вибирати натуральні матеріали для роботи;
 • перевазі корисних продуктів над шкідливими;
 • малювати на обох сторонах аркуша паперу, повністю його використовуючи;
 • змальовані папір використовувати для виробів;
 • вирізаючи деталі, починати з краю, а не з середини;
 • при придбанні воскових олівців дивитися, щоб вони були загорнуті в папір, а не в пластик;
 • малювати олівцями, а не фломастерами, тому що від фломастерів залишається пластмаса;
 • писати ручками зі змінним стрижнем;
 • купувати міцні дерев'яні іграшки та інші предмети зі стійких природних матеріалів;
 • відмовлятися від одноразового паперового і пластикового посуду, купувати напої у скляних пляшках і банках, які можна здавати;
 • щоб діти з раннього дитинства навчилися сортувати сміття, в дитячих садах ставлять різнокольорові відра, ящики або контейнери для сміття в кожній групі; діти можуть збирати окремо алюміній, папір і картон, скло, метали, синтетичні матеріали, біологічний сміття, батарейки.

Узагальнюючи зміст програм з екології для дошкільних установ, можна виділити наступні розділи.

Де і коли виникає сміття. Діти розповідають про те, яке сміття їм у житті зустрічається, що вони викидають і чому. Дітей просять згадати, куди дівається сміття після того, як його викинули.

Дітей знайомлять з переробкою сміття (спалювання відходів з метою отримання енергії, створення паперових виробів з макулатури, переробка металобрухту, використання шлаків, що утворюються при спалюванні для будівництва доріг).

Діти самі складають казкові, фантастичні історії (наприклад, про людей, які збирають різний мотлох), розігрують сценки, пов'язані із збором, відвезенням і переробкою сміття.

Діти вчаться сортувати сміття, відповідаючи на питання:

Чи Все сміття однакове? Чим відрізняються один від одного речі, викинуті на сміття?

Перевір, чи правильно були викинуті речі у сміття. Може бути, там виявилося щось, що можна використовувати ще раз? Як?

Дітям розповідають про те, як можна зменшити кількість сміття; як зекономити природну сировину; як скоротити витрату електроенергії.

Дітей знайомлять з процесом виготовлення паперу з дерева і з макулатури, з виготовленням скла з піску і з битого скла.

Дітям пояснюють, що повторне використання однієї і тієї ж скляної пляшки дозволяє заощадити на виготовленні 60 жерстяних банок, а також наводять інші приклади економії в домашньому господарстві.

Дітям пояснюють, як і скільки купувати продуктів у магазині, звертаючи увагу на їх якість, свіжість, вартість, зручність фасування та приготування, а також з позиції економії природних ресурсів. Крім того, вони отримують відомості про те, як зберігати й обробляти продукти.

Дітей знайомлять з небезпечними речами та продуктами. До цієї категорії можна віднести старі ліки, ртутні термометри, батарейки, залишки лаків, фарб, розчинників та іншу побутову хімію, балончики із залишками вмісту. Дітей вчать бути уважними до оточуючих їх предметів, не користуватися дивними або небезпечними предметами.

Дітям розповідають, що представляє собою компост, як навчитися створювати компост в селі або на дачі, підкреслюють важливість компостування, по можливості, всіх біологічних відходів. Дітям пояснюють, що можна компостувати: гілки, стебла, листя, кору дерев, чагарників і квітів, харчові залишки, обрізки, яєчну шкаралупу, фільтри з кавовою гущею, чайні пакетики.

У кожному дитячому саду рекомендується створювати компостер - щоб у його наповненні брали участь самі діти. Вони можуть потім спостерігати за тим, як з біологічних залишків утворюється компост: як підвищується температура в ящику (іноді до 70 градусів!), Як залишки перегнивають, як внизу утворюється перегній - природне добриво, не маюче собі рівних. Тут же вихователі пояснюють, що його появі сприяють бактерії, грибки, дощові черв'яки, а також доступ води і повітря.

Джерело: http://www.7ya.ru
Автор: Катерина Протасова, Людмила Парамонова. З книги "Дошкільна та початкова освіта за кордоном. Історія та сучасність"
Видалити Відміна
Забанити Відміна